Forum Discuţii juridice Executare silită Inscriere la examenul pentru executor judecatoresc ...
Discuție deschisă în Executare silită

Inscriere la examenul pentru executor judecatoresc stagiar

Poate un proaspat absolvent de drept sa se inscrie la acest examen?
Daca nu are nicio experienta si nici nu este angajat ca jurist sau ca orice altceva, ci doar stie materia dreptului f bine, Legea 188/2000 si regulamentul de aplicare ii permite sa se inscrie la acest examen?
Multumesc.

Legea nr.188/2000 prevede:
Art. 15. - Executor judecătoresc poate fi persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are numai cetăţenia română şi domiciliul în România;
b) are capacitatea deplină de exerciţiu;
c) este licenţiată în drept;
d) nu are antecedente penale şi se bucură de o bună reputaţie;
e) cunoaşte limba română;
f) este aptă din punct de vedere medical pentru exercitarea funcţiei;
g) a îndeplinit timp de 2 ani funcţia de executor judecătoresc stagiar şi a promovat examenul de capacitate sau, după caz, a exercitat timp de 3 ani o funcţie de specialitate juridică şi a promovat concursul sau examenul de admitere în profesie. Sunt scutite de examen persoanele care au exercitat timp de 4 ani funcţia de judecător.

Art. 19. - Poate fi executor judecătoresc stagiar cel care:
a) îndeplineşte condiţiile cerute la art. 15 lit. a)-f);
b) a promovat concursul sau examenul de admitere în profesia de executor judecătoresc, organizat de Uniunea Naţională a Executorilor Judecătoreşti, sub coordonarea şi controlul Ministerului Justiţiei;
c) se află în perioada de stagiu, până la promovarea examenului de capacitate;
d) este angajat într-un birou de executor judecătoresc.