Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale recuperare debit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

recuperare debit

Buna ziua,
Datoria unei intreprinderi individuale care s-a dizolvat si radiat de la registrul comertului pot sa o recuperez printr-o actiune impotriva persoanei fizice x?
Cunoasteti alta modalitate de recuperare a creantei?
Din pacate nu mai puteti recupera creanta. O exceptie ar fi existenta unui bilet la ordin avalizat.
da, orice creanta care nu se poate satisface din patrimoniul II se poate recupera din patrimoniul persoanei fizice.
Opinia mea este da, avand in vedere ca raspunderea titularului II-ului este una personala, raspunzand cu intreaga sa avere.
Chemati-l in judecata.
Sugestia mea este sa apelati la un avocat ori consilier juridic pentru acest demers.