avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale recuperare debit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

recuperare debit

Buna ziua,
Datoria unei intreprinderi individuale care s-a dizolvat si radiat de la registrul comertului pot sa o recuperez printr-o actiune impotriva persoanei fizice x?
Cunoasteti alta modalitate de recuperare a creantei?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 10:58, 1 Martie 2012
Din pacate nu mai puteti recupera creanta. O exceptie ar fi existenta unui bilet la ordin avalizat.
da, orice creanta care nu se poate satisface din patrimoniul II se poate recupera din patrimoniul persoanei fizice.
Opinia mea este da, avand in vedere ca raspunderea titularului II-ului este una personala, raspunzand cu intreaga sa avere.
Chemati-l in judecata.
Sugestia mea este sa apelati la un avocat ori consilier juridic pentru acest demers.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen prescriptie garantie personala bilet la ordin avalizat Flo_pana Flo_pana In 2006 am avalizat doua bilete la ordin cu mentiunea \\"fara protest\\" constituind o garantie personala pentru o societate comerciala la care eram ... (vezi toată discuția)
Lichidare intreprindere individuala Soffia Soffia Bună ziua, Mă aflu în situaţia unui creditor al unei creante rezultate dintr-un titlu executoriu, debitorul fiind o Intreprinde Individuala care deja a ... (vezi toată discuția)
Sc de negasit! cum o executam? venere venere suntem un sc si avem o hotarare legalizata si investita cu titlu executoriu pt vreo 3500 lei impotriva altei societati. am facut cerere la un executor ... (vezi toată discuția)