Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim determinata

pentru perioada de proba la un cim pe perioada de 4 luni este de 15 zile lucratoare, iar perioadele de preaviz sunt ca si la perioada nedeterminata?
va multumesc
da, preavizul este de min 20 zile lucratoare
@ orianadiana

Salariatul încadrat cu contract individual de muncă pe durată determinată poate fi supus unei perioade de probă, care nu va depăşi 15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 şi 6 luni ....

In cazul demisiei (art.81 alin.4 C.mun.), termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

In cazul concedierii, persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 C.,mun. beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.