avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... declarare auto la primarie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

declarare auto la primarie

Am obligatia cind fac declaratia de impunere pentru mijloacele auto sa declar atat seria de sasiu cit si seria de motor?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 08:44, 2 Martie 2012

Da. Actele necesare pentru inscrierea in evidentele fiscale a unui mijloc de transport sunt :

Declaratie (este un formular tip)
Cartea de identitate sau buletinul (fotocopie)

Certificatul de atestare fiscala (al vanzatorului - emis de organuil fiscal in a carui raza teritoriala a fost inregistrat mijlocul de transport)

Actul de dobandire (Contract de vanzare cumparare, certificat de mostenitor, hotarare judec. definitiva si irevocabila , etc)

Cartea de identitate a mijlocului de transport eliberat de R.A.R. (fotocopie)
Fisa de inmatriculare (fotocopie)



Iar pentru vehiculele importate :
-din spatiul comunitar : contractul sau factura tradusa si legalizata sau tradusa si certificata de traducator autorizat
-din state care nu sunt membreu U.E.: documentul vamal
Toate aceste documete au fost depuse cind am cumparat masinile,amula cind declar patrimoni mi se cere ca pe declaratie sa apara si seria de motor, e normal sau nu?
Da. Formularul de declarare este un formular tip( Model ITL 005) si contine rubrici de completare a marcii si tipului mijlocului de transport, seriei sasiului, seriei motorului, capacitatii - conform Ordinului Nr. 2052 bis/1528 din 30 noiembrie 2006
privind aprobarea unor formulare tipizate pentru stabilirea, constatarea, controlul,
încasarea şi urmărirea impozitelor şi taxelor locale, precum şi a altor venituri ale
bugetelor locale
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare auto Anonim1205 Anonim1205 Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns, mi-am cumparat o masina din Germania , nu am decat contractul de v/c , briful mare,mic si as vrea sa stiu ce ... (vezi toată discuția)
Informatii fiscale Johanna81 Johanna81 Buna ziua, Sunt in posesia a doua masini dintre care una cu un leasing abia terminat ,inscrisa fiscal totul in regula care o folosește un Var de al meu ... (vezi toată discuția)