Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum procedez in caz de inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum procedez in caz de inselaciune?

Buna ziua,

cum as putea dovedi ca am fost victima unei inselaciuni?
ce probe trebuie aduse?
care sunt pasii legali, oficiali?
cine ma poate lumina?
la ce institutii sa apelez?

multumesc pentru raspunsuri.
Depuneti o plangere la politie sau la parchet.

Acolo or sa va spuna tot ce trebuie sa faceti mai departe.
buna ziua,

cum dovedesc ca sunt victima?
daca nu am dovezi?
cum pot fi ajutat?

multumesc

Car3men a scris:

Depuneti o plangere la politie sau la parchet.

Acolo or sa va spuna tot ce trebuie sa faceti mai departe.

Formulati o plangere penala in care descrieti cele intamplate si apoi o depuneti la politie. Aratati orice probe detineti: inscrisuri, convorbiri, mailuri, martori etc.
Mai departe se vor ocupa organele de urmarire penala si veti mai fi chemat sa dati unele declaratii daca se considera necesar. Va dura ceva timp.
Multumesc.