avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum procedez in caz de inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum procedez in caz de inselaciune?

Buna ziua,

cum as putea dovedi ca am fost victima unei inselaciuni?
ce probe trebuie aduse?
care sunt pasii legali, oficiali?
cine ma poate lumina?
la ce institutii sa apelez?

multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: iesiredinindiviziune , utilizator 12:56, 2 Martie 2012
Depuneti o plangere la politie sau la parchet.

Acolo or sa va spuna tot ce trebuie sa faceti mai departe.
buna ziua,

cum dovedesc ca sunt victima?
daca nu am dovezi?
cum pot fi ajutat?

multumesc


Car3men a scris:

Depuneti o plangere la politie sau la parchet.

Acolo or sa va spuna tot ce trebuie sa faceti mai departe.


Formulati o plangere penala in care descrieti cele intamplate si apoi o depuneti la politie. Aratati orice probe detineti: inscrisuri, convorbiri, mailuri, martori etc.
Mai departe se vor ocupa organele de urmarire penala si veti mai fi chemat sa dati unele declaratii daca se considera necesar. Va dura ceva timp.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselaciune...depunerea unei plangeri ... bucur_adriana bucur_adriana vreau sa depun o plangere la parchet si nu stiu cum se formuleaza, existra vreun model ceva sau pur si simplu povestesc ce s-a intamplat? (vezi toată discuția)
Plangere penala corny39 corny39 Care sunt pasii de urmat pentru efectuarea unei plangeri penale ? (vezi toată discuția)
Acte necesare incepere urmarire penala administrator mariamem mariamem Buna seara. As vrea sa incepeapa cat mai repede urmarirea penala asupra asociatului meu care este administratorul firmei pentru fasl si uz de fals in ... (vezi toată discuția)