Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributie pensie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributie pensie

buna ziua.sunt agent economic ( o afacere mica la tara) sunt asociat cu mama mea (I.F) . In anul 2011 am iesit in pierdere pt ca am contribuit amandoi la casa pensii cu cate 222 ron /luna/persoana. din acest motiv am iesit in pierdere , Cum pot sa fac sa ma retrag de la casa de pensii sa nu mai platesc ,sa ramana doar o singura persoana? am fost la casa de pensii si au spus ca s-a schimbat legea si trebuie sa platesc obligat in continuare, si daca nu depasesc salarul min. pe economie numai din anul curent se restituie banii inapoi.cei de anul trecut nu . va rog sa ma ajute cineva , multumesc
Pentru anul 2011: Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut), iar suma minima a contributiei este 222 lei/luna.
Pentru semestrul I al anului 2012: Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8468 lei/an, venitul minim de asigurare este 740 lei (35% din salariul mediu brut), iar suma minima a contributiei este 232 lei/luna.
Contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim de 740 lei, nu datorează contribuţie de asigurări sociale.
Dar, aceasta ultimă prevedere, conform OUG nr. 125/2011, art.296^22, art. VII se aplica de la data de 01.07.2012.
in anul 2011 am avut venit brut estimat 20000 lei
si am iesit in pierdere(din cauza sumei mari pe care am data o la casa pensii pt 2 pers) castigul net anual impozabil este 0 dar totusi am platit la 2 persoane cate 222 lei/luna.
pt. anul 2012 venit brut estimat este de 17500 lei . Sunt obligat sa platesc pt 2 persoane in continuare .nu pot sa platesc doar pt o pesoana?
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 privind sistemul unitar de pensii publice la art. 6 se prevede:
(1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi care se află în una dintre situaţiile următoare:
b) membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice;
Pe anul 2011 si sem I 2012 veniturile brute pt care trebuie sa se asigure pt pensie sunt 8088 lei si, respectiv 8468 lei. In cazul I.F. totii membrii sunt obligat sa se asigure pentru plata CAS-ului.
multumesc:)