Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... curs puericultura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

curs puericultura

Buna ziua, intrebarea mea este daca trebuie sa fie stipulat in Regulamentul Intern cele 10 zile acordate daca ai cursul de puericultura facut sau sunt obligati prin lege sa-ti acorde pe langa cele 5 zile + 10 zile daca ai cursul.
Obligatia acordarii concediului paternal decurge din Lege , chiar daca nu este prevazuta in regulamentul intern al angajatorului ...

Legea nr.210/1999
ART. 1
(1) Concediul paternal se acorda in conditiile prevazute de prezenta lege, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului-nascut.
(2) Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare, in conditiile prevazute de prezenta lege.

ART. 2
(2) Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
(3) Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.
=====

ART. 4
(1) In cazul in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, acordat in conditiile art. 2, se majoreaza cu 10 zile lucratoare.
(2) Tatal poate beneficia de prevederea cuprinsa la alin. (1) numai o singura data.
Multumesc, sper sa nu-mi spuna ca daca nu este stipulat in RI sau CCM, nu-i acorda cele 10 zile.
Multumesc, sper sa citeasca legea si sa-mi acorde, chiar am nevoie, fiind viitoare mamica de tripleti
Buna ziua,

Sper ca nu este o problema daca intervin si eu cu o intrebare in cadrul acestui subiect.

As vrea si eu sa stiu daca cele 5+ 10 zile se acorda numai in cazul cuplurilor casatorite, sau pot beneficia de concediul paternal si tatii necasatoriti (cu mama copilului lor).

De asemenea, as vrea sa stiu daca exista, ca la concediile maternale, o perioada de timp... consecutiva in care tatal ar fi trebuit sa lucreze (si sa realizeze venituri) pentru a beneficia de concediul de 5(+10) zile.

Multumesc anticipat.
Valias, utilizator
Concediul paternal se acorda tatalui , indiferent daca este sau nu casatorit cu mama copilului ...

Pentru a beneficia de concediul paternal nu este necesar sa aveti un anumit stagiu de cotizare.
Multumesc pentru lamuriri!