Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu paternal-suspendarea contractului individual ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu paternal-suspendarea contractului individual de munca

buna ziua,
am urmatoarea intrebare:
imi poate suspenda angajatorul contractul de munca desi am dus certificatul de nastere si atestat de puericultura?
Art. 51 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
d) concediu pentru formare profesionala;

Suspendarea contractului individual de munca din initiativa angajatului este facultativa si nu obligatorie.
1. Extrasul corect din Codul muncii este:

Art. 51
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:

c) concediu paternal;

2. Daca dvs. nu solicitati suspendarea CIM angajatorul nu a o poate face din initiativa sa.
- indemnizatia pentru concediu paternal este impozabila si nu vad de ce ar trebui sa se suspende CIM.
- Angajatorul nu are nici un avantaj din aceasta suspendare.

Intr-adevar, textul corect este :
Art. 51 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
c) concediu paternal;

Si in aceasta situatie suspendarea c.i.m. este facultativa si nu obligatorie, adica este lasata la latitudinea partilor.
Angajatorul poate decide suspendarea c.i.m. daca pe cererea de acordare a concediului se pune rezolutia cu suspendarea c.i.m. , In acest caz, se va emite decizie de suspendare a c.i.m..
Suspendarea c.i.m. se va completa si se va transmite in REVISAL.

2. Legea nr.210/1999 a concediului paternal prevede:
Art. 2
(1) In cazul in care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat in cadrul sistemului asigurarilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal platit de 5 zile lucratoare.
(2) Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
(3) Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.

Art. 4
(1) In cazul in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, acordat in conditiile art. 2, se majoreaza cu 10 zile lucratoare.
(2) Tatal poate beneficia de prevederea cuprinsa la alin. (1) numai o singura data.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In aceasta situatie suspendarea CIM nu se poate face din initiativa angajatorului ci numai din initiativa salariatului.
Este aceeasi situatie ca si pentru CCC si celelate situatii mentionate la art.51 C.mun.