avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Dilema economica! De CINE ne ''lipim''? CINE ne mai ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Dilema economica! De CINE ne ''lipim''? CINE ne mai ''iubeste''?

Dupa multi ani ( vreo 20 ) de '' orbecait '' prin Lume ne intrebam :
'' Oare Cine ne mai iubeste ? ""
De cine ne putem '' Lipi '' economic in situatia actuala in care
Europa abia mai respira ? Exportul romanesc ........... cel '' vanjos '' care
depindea in mare parte de potenta U.E ......... devine mult mai '' subtire '' ! Piata Rusa una mare numeric si destul de bogata pare la '' Ani Lumina '' de noi !!
Asta datorita '' Bunelor '' relatii pe care le avem cu Rusia de ceva
timp !
Pe unde oare '' sa o apucam '' ? CE si CUI sa vindem ?
Asia este prea departe ; U.E este cu un picior '' in groapa '' ;
Rusia .... e '' suparata '' !!
De bani avem nevoie ! Sa ne '' lipim '' de arabi ?

Cel mai recent răspuns: ContSters205490 , utilizator 20:23, 9 Martie 2012
"exportam" la greu in toate colturile lumii (adica gonim) work force! milioane!... ca altcevaaa...
Cred ca un aspect amuzant al statisticilor referitoare la export pentru anul 2011 este faptul ca, Romania a exportat mai multe banane decat produse traditionale. Unde creste banana in Romania? Nu conteaza. Important este ca romanul, inventiv, gaseste piete de desfacere pentru orice produs. Exportam: stuf in Olanda, portelan in Europa si chiar in Mexic, produse chimice in Japonia, cereale in Italia si in multe tari produse bio.

Daca ar exista contacte, probabil ca si lumea araba ar fi o mare piata de desfacere pentru produsele romanesti.
Contractele si pietele de export le cautam NOi !!! Nu trebuie sa vina cineva sa ne traga de maneca !!!!
Cat despre arabi ......... aia vor lux & calitate !!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa devin importator exclusiv ContSters52778 ContSters52778 Impreuna cu un prieten din America, doresc sa infiintez o firma de import. Marfa este produsa in SUA, de catre o firma care nu are legaturi cu Europa, fiind de ... (vezi toată discuția)
Ajutor din partea ue in agricultura zolysoftsolutions zolysoftsolutions Buna tuturor. Fratele meu detine o microferma (sere pt. legume) in propria gradina. Are certificat de producator de la primarie. Cu asta isi vinde ... (vezi toată discuția)
Ambasadorul norvegiei la bucuresti isi exprima public parerea despre romani POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE Măi românilor, sunteți zdraveni la cap ? Am citit cea mai dură, tranșantă, nemiloasă dojană meritată transmisă poporului meu de un ambasador ... (vezi toată discuția)