Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatoria intre un englez si o romanca
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatoria intre un englez si o romanca

Aveti idee ce pasi trebuie urmati si ce documente imi trebuie pentru a putea sa ma marit cu logodnicul meu care este cetatean englez ? De asemenea, ce pasi trebuie sa urmeze el pentru a ramane definitiv in Romania ?
Fiind cetatean al UE va fi destul de simplu.

Actele care va trebuie pentru casatorie le gasiti aici:
[ link extern ]

Dupa ce va casatoriti trebuie sa isi inregistreze rezidenta la fomatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari din judetul in care locuiti - viza de lunga sedere nu se acorda de la prima cerere.
Informatii complete gasiti aici:
[ link extern ]