Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa iau un bulgar in spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa iau un bulgar in spatiu

unde ma pot adresa si ce documente ne trebui,lui si celui care il ia in spatiu?
Faci un contract de inchiriere pur si simplu, il inregistrezi la sectia financiara si il declari apoi la politie .Chiriasul isi va declara domiciliul la serviciul evidenta strainilor.
Daca cetateanul bulgar nu sta mai mult de 90 de zile in Romania, nu este nevoie de nicio formalitate.
Daca doreste sa stea mai mult timp sau sa lucreze in Romania trebuie sa-si inregistreze rezidenta la fomatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari din judetul in care locuiti, pentru a-i elibera un certificat de inregistrare.

Pentru obtinerea certificatului de inregistrare trebuie sa prezinte o serie de documente, in functie de scopul sederii in Romania. Certificatul de inregistrare se emite in aceeasi zi si este valabil pentru o perioada nedeterminata.

[ link extern ]