Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... ce pot face?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

ce pot face?

o sa incep cu inceputu in urma cu ceva tinp mi-am achizitonat un autovehicul din starinatate masina fiind in romania ...am facut contractu tot toate bune ..dar spre surprinderea mea cand am fost la primarie sami platesc taxa pentru numere rosi in valoate de 10 ron sau asa ceva ...mia zis ca trebuie sa platesc inpozitul pentru toata periada de tinp de cand a intrat masina in tara asta mi sa parut absurd deoarece masina avea numere si acte valabile...mam luat la certa un pic acolo si am primit un raspuns foarte jicnitor asi putea spune avnd in vedere ca traim intr-o democratie raspunsul fiind foarte sec ,,fiecare primarie isi face legile cum vrea,,

cu asta am iesit din primarie si am trecut masina pe prietena mea care are domiciliul in Cluj-Napoca IA PUTAND SA PLATEASCA TAXA DE NUMERE iar eu in schimb nu la primaria de unde fac parte...am incercat sai explic domnului de la primarie ca eu doresc doar sa achit taxa pentru numere rosi si cand o sa inmatriculez masina o so trec si la inpozit....

in urma cu o saptamana ma suna cineva din tara ca masina mea e trecuta la inpozit si ca am de platit o suma mare de bani.....eu ma gandesc acuma cum sa putut trece masina la inpozit fara sa o declar si mai ales ca masina e pe numele lui prietenamea si inpozitul e pe numele meu

asi vrea sa ma ajute cineva pentru ca vreau sa deschid un proces.

multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Proces impotriva cui si sub incidenta carui articol de lege?

Incercati sa fiti concret privitor la precizarile asupra proprietarului masinii
Initial afirmati "[i]mi-am achizitionat un autovehicol din starinatate",respectiv autovehiculul detine documente de achizitie pe numele dvs
Ulterior reveniti si precizati "masina e pe numele lui pretenamea"
Daca nu ati incheiat document legal de tranzactionare vehicul intre dvs si prietena dvs ,
este temeinic ca impozitul auto sa va fie impus dvs,deoarce figurati in evidente drept proprietar asupra vehiculului
o sa fiu mai concret in 2010 miam luat masina din romania ea avand numere straine valabile dupa expirarea lor am fost la primarie pentru a plati chitanta pentru numere rosii,angajatul primariei nu a dorit sa imi elibereze chitanta motivul fiind plata impozitului integral din data incheieri contractului de vanzare cumparare.vazand ca nu se poate lam contactat pe proprietarul masini din acte si sa incheiat un cotract intre el si prietena mea cu aceeas data din 2010 .ea nu a avut nici o problema in achitarea taxei pentru numere!in urma cu o luna de zile am primit o instiintare cum ca trebuie sa achit impozitul din 2010 pana in prezent masina fiind trecuta prietena mea.
eu cred ca angajatul primariei avand unele divergente mia trecut masina la impozit fara ca eu sa o declar!se poate asa ceva?