Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura energie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura energie

Cum inregistram doua facturi de debransare si bransare energie?
prestari servicii, chiar daca unul din servicii este practic o sanctiune iar organele fiscale le-ar putea aprecia ca fiind similare cheltuielilor nedeductibile
Deci cum este corect?
658.1=401 debransarea
628=401 bransarea
Daca facturile sunt purtatoare de TVA, inregistrati si 4426=401.
Saru' mana!
Asa cum s-a apreciat mai sus si eu consider debransarea ca fiind o cheltuiala nedeductibila. Nu stiu daca furnizorul de energie electrica factureaza si TVA in acest caz, dar, daca da, atunci si aceasta e nedeductibila.