Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu inregistrarea contabila in urmatorul caz?:
Am o factura de reparatie masina, emisa pe firma, dar masina nu este cumparata pe firma. Factura este achitata din contul bancar al firmei in cauza.
Multumesc
Sunteti platitoare de TVA? Factura are inscris TVA?

% = 401- furnizori
658.1- chelt. nedeductibile
4426-in cazul in care factura este purtatoare de TVA

635 = 4426 se inreg. TVA nedeductibil aferent fact respective

401= 5121 plata furnizorului din contul societatii deschis la banca
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Da, si firma noastra este platitoare de TVA, iar factura emisa: baza 1380,84 lei,
TVA 331,40 lei
Nu aveti contract decomodat pt masina?
In acest caz avem in cont 401- furnizori suma de 1712,24 lei.
in cont 658.1 suma de 1380,84 lei
in cont 4426 suma de 331,40 lei

la inregistrarea 635(ar fi bine sa creati un analitic distinct) = 4426 veti inregistra tot valoarea de 331,40 lei
Multumesc mult