Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare in revisal

buna ziua.
in cazul in care am un angajat pe perioada determinata la care data expirarii contractului a fost 01.03.2012, in cat timp trebuie facute operatiile in revisal si transmis acesta?
dar daca in cazul in care doresc sa-i mai prelungesc contractul cu inca o perioada?
in HG 500 nu am gasit precizari la aceasta ci numai la alte modificari ale contractului cu completarea revisalului in timp de 20 de zile lucratoare.
va multumesc.
Incetarea c.i.m. se transmite prin revisal la data incetarii c.i.m., potrivit art.4 alin.1 lit. d din HG nr.500/2011 (data incetarii contractului individual de munca se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca)

Daca se decide prelungirea duratei c.i.m., atunci modificarea poate fi inregistrata in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata (in speta, in termen de 19 zile lucratoare de la 01.03.2012).
daca se face operatia de incheiere a cim la data incetarii acestuia, tot la acea data trebuie si transmis revisalul sau exista o perioada minima in care se poate transmite online?
Transmiterea incetarii raportului de munca prin REVISAL se face la data incetarii c.i.m. ... nu exista niciun alt termen prevazut de lege , in acest sens.