Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... fisa fiscala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

fisa fiscala

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti si mie cum sa procedez,in cazul in care nu am primit fisa fiscal pentru anul 2011.Am lucrat 3 luni la un patron si nu am primit fisa fiscala. Se mai depune la finante su o depune patronul? Multumesc
Fisele fiscale se depun la finante de catre angajator.
Fisele fiscale pentru anul 2011 trebuiau depuse la Fisc pana la finalul lunii februarie, amenzile pentru depunerea in termen a formularelor fiind intre 1000 si 5000 de lei pentru angajatorii persoane juridice.

Angajatorii vor edita fisa fiscala in format hartie, in doua exemplare semnate si stampilate, conform legii: unul se pastreaza de catre angajator, iar celalalt se inmaneaza angajatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
ce trebuie sa fac,daca nu am primit fisa fiscala? am lucrat la patron,voi lua amenda?
Nu va amendeaza pentru asa ceva. Puteti sa mergeti la fostul angajator s-o solicitati daca va trebuie sa obtineti un imprumut bancar. In rest ca sa faceti cu ea. A , poate doriti sa directionati 2% din impozitul pe venitul sub forma de salariu obtinut in 2011, catre un ong? Pentru asta v-ar mai fi necesara.
Ma gandesc, ca daca nu am primit fisa fiscala, e posibil ca patronul sa nu-mi fi platit darile catre stat ?N u vreau sa iau amenda ca nu am depus fisa fiscala , precizez ca am lucrat la patron,nu angajator persoana juridica. Multumesc