Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se aplica sporurile la salariul de baza ?.companie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se aplica sporurile la salariul de baza ?.companie de stat .

sporul de conducere se pote aplica la salariul de baza iar rezultatul plus salariul de baza se aplica la celelalte sporuri exemplu sporul de vechime .sal.baza Xspor conducere =SALBAZASPCOND .X ; SP VECHIME =SALBAZASPCOND*25%= VALOARE SP V . sau
sp de vechime se calculeaza din salariu de baza ?

multumesc
Conform art. 160 din Codul muncii, salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri.

In sectorul bugetar, toate sporurile sunt incluse in salariul de baza in urma modificarilor aduse sistemului de salarizare. Pentru aceasta categorie de personal, indemnizatia de conducere este inclusa in salariul de baza.

Din cate cunosc , Spor de vechime în munca = % x (salariu tarifar + Indemnizatia de conducere) ; Indemnizatia de conducere = % x salariu tarifar