avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura deschidere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura deschidere succesiune

Cu stima pentru toata lumea prezenta pe forum
Problema mea este , zic eu ,una simpla, pentru care insa nu am raspuns.

Situatie: Sot , Sotie, fara copii .Proprietate comuna = o casa.

sotia moare, sotul din neglijenta (este f batran dealtminteri) nu deschide succesiune.

Cum trebuie procedat , mai pe romaneste pe unde trebuie umblat si cu ce acte , pentru stabilirea succesiunii.

Cu multumiri anticipate pentru posibilele raspunsuri
Ofera mai multe amanunte.In ce an moare sotia?Sotul supravietuitor nu a fost nici la notar?Cine locuieste in casa?


>Ofera mai multe amanunte.In ce an moare sotia?Sotul supravietuitor nu a fost nici la notar?Cine locuieste in casa?
sot,sotie si 4 copii.sotul moare in 1993.cei 4 copii pot deschide procedura de succesiune?in casa locuieste una dintre fete si sotia.Ce acte sunt necesare?
va multumesc!

>

Mama mea a decedat in 2004 noiembrie.
Eu sunt prime ei fiica. A mai avut o sora care a rezultat din a doua casatorie a mamei. Din pacate aceasta sora a decedat in 1998. Eu inpreuna cu mama si sora mea am locuit impreuna in acest apartament care e proprietate personala. Apartamentul e pe numele mamei mele acutal decedata. Eu port numele tatalui meu, diferit de al mamei care si-a reluat numele tatalui ei dupa divort. Eu am ramas singura mostenitoare. M-ar interesa ce acte imi trebuie pt. a trece apartamentul pe numele meu, procedurile de urmat si costul aproximativ al intregii proceduri.
Trebuie sa schimb contractele de la lumina , telefon, cablu, pe numele meu si nu stiu cum trebuiue procedat ? Cu multa stima si multumiri anticipate !!
>
Copii si sotia se pot prezenta la notar cu actele de proprietate a casei, certificatele de nastere ale fetelor si al mamei, precum si ce certif. de casatorie al acesteia, cu certificatul de rol fiscal pentru casa, si cu orice acte prin care se dovedeste proprietatea unor bunuri (act de concesiune, certificat de actionar). Este obligatorie si prezenta mamei sau reprezentarea acesteia prin procura de catre un copil sau o terta persoana. Si inca un lucru, e necesara prezenta unui martor.

>sot,sotie si 4 copii.sotul moare in 1993.cei 4 copii pot deschide procedura de succesiune?in casa locuieste una dintre fete si sotia.Ce acte sunt necesare?
>va multumesc!
>
>>

Alte discuții în legătură

Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru o succesiune alex333 alex333 Care sunt actele necesare la judecatorie pentru a face o succesiune? (vezi toată discuția)
Deschidere succesiune de catre nepoata de sora ionescucarmen ionescucarmen buna seara. un frate C. si o sora M. au decedat. ambii au fost casatoriti. doar sora M. are doi copiii. Sotia fratelui a decedat prima in 1987 iar fratele M. ... (vezi toată discuția)