Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general transfer valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

transfer valuta

buna ziua!
am o intrebare: daca transfer valuta din contul in valuta in contul in lei tin cont de paritate leu /euro a bancii sau a bnr? este diferenta intre cele doua valori si nu stiu exact cum fac inregistrarile#-o
va rog sa ma ajutati:worthy:
multumesc!!!
Buna ziua!

Tineti cont de paritatea leu/euro de la data transferului, la cursul afisat de banca unde aveti contul in euro.

Inregistrarile sunt:

581 = 5124
5121 = 581

Cu stima.
multumesc pentru raspuns.