avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri europene nerambursabile pomi fructiferi
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri europene nerambursabile pomi fructiferi

Buna ziua ,

in prezent detin o proprietate la tara( casa plus teren ) unde am vreo 60 de pomi fructiferi (ciresi , gutui, caisi , peri , visini, pruni ) plantati de bunicul meu . Se mai poate planta poate inca vreo 50 de pomi fructiferi.Am 27 de ani , nu lucrez , am terminat o facultate de litere si sunt casatorita . Intrebarea mea este daca pot accesa Fonduri Europene Nerambursabile - pomi fructiferi si ce trebuie sa fac , ce acte imi sunt necesare ?

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: lulu27 , utilizator 13:08, 6 Martie 2012
Cateva elemente : Plantatiile se realizeaza pe suprafete existente, fara cresterea acestora, inlocuind de exp - vita de vie imbatranita sau slab productiva si hibrizii de vita de vie numai cu soiuri nobile;
· Vor fi eligibile soiurile de pomi fructiferi si de vita de vie, care sunt:
- inregistrate in Catalogul oficial al soiurilor de plante de cultura din Romania, aprobat anual prin ordin al ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale;
- inregistrate in cataloagele Comunitatii Europene;
- prevazute in listele furnizorilor din tarile comunitare, in care soiurile au o denumire clara si o descriere suficient de amanuntita, provin dintr-un stat membru al Comunitatii Europene.;
- materialul sa corespunda conditiei de "calitate CE" sau normelor romane in vigoare.
In medie aportul la aceste investitii este de circa 45% . Acest procent este diferentia in raport de zone montana, varsta solicitantului, etc. Astfel de probleme nu pot fi lamurite in doar cateva randuri scrise pe forum


deci in momentul de fata unde ma pot interesa de acest proiect?
multumesc pt mesaj
Puteti sa consultati website-ul www.apdrp.ro, sectiunea Investitii prin PNDR, Masura 112 si Masura 141. Acolo o sa gasiti raspunsurile de care aveti nevoie.

Mult succes!
multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proiecte pomi fructiferi daniyotescu daniyotescu =D>=D> Buna ziua , in prezent detin o proprietate la tara si teren aproximativ,3000m unde am plantati peste 100 de pomi fructiferi (ciresi , gutui, ... (vezi toată discuția)
Intrare pe rod si mijloc fix la vita de vie animis animis Buna ziua, Va rog daca imi spuneti din ce an e considerat mijloc fix vita de vie. Am inteles ca doar din anul 3 cand intra pe rod dar nu am nici o baza ... (vezi toată discuția)
Stabilirea pretului okun88 okun88 Ministerul Agriculturii Padurilor si Dezvoltarii Rurale, si anume Inspectia Nationala pentru Calitatea Semintelor pot sa stabileasca pretul semintelor unui ... (vezi toată discuția)