Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale stabilirea pretului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

stabilirea pretului

Ministerul Agriculturii Padurilor si Dezvoltarii Rurale, si anume Inspectia Nationala pentru Calitatea Semintelor pot sa stabileasca pretul semintelor unui soi/hibrid X produs de societate comerciala conform certificatului oficial de atestare a calitatii semintelor si materialului saditor emis de Inspectia Nationala pentru Calitatea Semintelor. Conform prevederilor legale?
da pot sa o faca, deoarece oricum ei sunt cei care au dreptul sa reglementeze pretul semintelor...;) de ce n-ar face-o..:-/
Daca sunteti amabil sa-mi dati articolul din Legislatie unde se mentioneaza aceasta.

Multumesc anticipat. :)
Institutul de Stat pentru Testarea şi Înregistrarea Soiurilor (ISTIS)este înfiinţat în baza Legii nr.57/1997, pentru modificarea şi completarea Legii 75/1995,(privind producerea, controlul calităţii, comercializarea şi folosirea seminţelor şi materialului săditor, precum şi înregistrarea soiurilor de plante agricole), prin reorganizarea Comisiei de Stat pentru Încercarea şi Omologarea Soiurilor (înfiinţată în baza HCM 3726/1953), păstrundu-şi structura organizatorică şi nivelul de salarizare.

ISTIS funcţionează în baza Legii nr. 266/2002 , publicata in Monitorul Oficial nr. 343 din 23 mai 2002, ca instituţie de interes public, finanţată de la bugetul de stat şi utilizează fonduri extrabugetare pentru cheltuieli de capital, materiale şi de personal, conform art. 39. Are personalitate juridică şi este nominalizat la capitolul II punctul 8 din anexa nr. 2 la HG 362/23.04.2002, ca instituţie publică direct subordonată Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor.

-Ordinul nr.1348/23.12.2005 pentru aprobarea Regulilor privind testarea şi înregistrarea soiurilor de plante agricole în concordanţă cu Directivele 53/2002/CE, 90/2003/CE, Regulamentul 930/2000 amendat prin Regulamentul 1831/2004, publicat in Monitorul Oficial nr.54 bis din 20 ianuarie 2006.

-Ordinul nr.1349/23.12.2005 pentru aprobarea Regulilor privind testarea şi înregistrarea soiurilor de legume în concordanţă cu Directivele 55/2002/CE, 991/2003/CE, Regulamentul 930/2000 amendat prin Regulamentul 1831/2004, publicat in Monitorul Oficial nr.54 bis din 20 ianuarie 2006.

-Ordinul nr.8/13.01.2006 pentru aprobarea Regulilor privind testarea şi înregistrarea soiurilor de viţă de vie, pomi fructiferi şi specii ornamentale în concordanţă cu Directivele 56/98/CE, 34/92/CE, 56/98/CE, publicat in Monitorul Oficial nr. 187 din 20 februarie 2006.

-Ordinul nr.579/14.09.2006 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1349-2005 pentru aprobarea Regulilor privind testarea şi înregistrarea soiurilor de legume, publicat in Monitorul Oficial nr. 780 din 14 septembrie 2006.

-Ordinul nr.580/14.09.2006 privind modificarea şi completarea anexelor nr. 1 şi 3 la Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1348/2005 pentru aprobarea Regulilor privind testarea şi înregistrarea soiurilor de plante agricole, publicat in Monitorul Oficial nr. 780 din 14 septembrie 2006.

-Ordinul nr.730/13.11.2006 pentru aprobarea radierii soiurilor de soia modificate genetic din Catalogul oficial al soiurilor de plante de cultură din România, publicat in Monitorul Oficial nr. 918 din 13 noiembrie 2006.

- Ordinul nr.56/22.01.2007 privind aprobarea schimbării denumirii unor soiuri înregistrate anterior în Catalogul oficial al plantelor de cultură din România, pentru a corespunde reglementărilor Comunităţii Europene, publicat in Monitorul Oficial nr. 94 din 6 februarie 2007.

- Ordinul nr.473/12.06.2007 privind aprobarea Catalogului oficial al soiurilor de plante de cultura din Romania pentru anul 2007.

- Ordinul nr.574/09.09.2007 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale nr.1349/2005 pentru aprobarea Regulilor privind testarea si inregistrarea soiurilor de legume.

- Ordinul nr.575/09.09.2007 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale nr.1348/2005 pentru aprobarea Regulilor privind testarea si inregistrarea soiurilor de plante agricole.

- Ordinul nr.868/10.10.2007 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale nr.1348/2005 pentru aprobarea Regulilor privind testarea si inregistrarea soiurilor de plante agricole.

- Ordinul nr.869/10.10.2007 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale nr.1349/2005 pentru aprobarea Regulilor privind testarea si inregistrarea soiurilor de legume.

- Ordinul nr.3/07.01.2008 privind aprobarea Suplimentului nr.1 al Catalogului oficial al soiurilor de plante de cultura din Romania pentru anul 2007.

- Ordinul nr.170/18.03.2008 privind aprobarea Suplimentului nr.2 al Catalogului oficial al soiurilor de plante de cultura din Romania pentru anul 2007.

- Ordinul nr.253/29.04.2008 privind aprobarea Suplimentului nr.3 al Catalogului oficial al soiurilor de plante de cultura din Romania pentru anul 2007.

- Ordinul nr.487/01.08.2008 privind aprobarea Catalogului oficial al soiurilor de plante de cultura din Romania.

- Ordinul nr.609/01.10.2008 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale nr.1349/2005 pentru aprobarea Regulilor privind testarea si inregistrarea soiurilor de legume.

- Ordinul nr.269/26/10.11.2008 privind aprobarea structurii organizatorice si a Regulamentului de functionare al Institutului de Stat pentru Testarea si Inregistrarea Soiurilor.

- Ordinul nr.717/27.11.2008 privind stabilirea tarifelor pentru efectuarea lucrarilor de examinare a soiurilor pentru care se solicita inscrierea in Catalogul oficial national al soiurilor de plante de cultura din Romania.

Informatiile sunt de pe www.ISTIS.ro