Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In ce termen sunt reabilitat de drept?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In ce termen sunt reabilitat de drept?

in iunie 2009 am fost condamnat la 3 luni de inchisoare cu suspendare si 2 ani si 3 luni de incercare pentru conducere fara permis.va rog sa imi spuneti cand o sa imi fie curat cazierul?si daca se curata singur?multumesc anticipat.
După 3 ani de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare. Teoretic ar trebui să facă asta cei de la IPJ însă uneori nu o fac . În aceste condiții trebuie să te adresezi instanței de judecată să constate intervenită reabilitarea ta de drept
peter-valentin, utilizator
Termenul dvs de incercare este de 2 ani si 3 luni, termen care se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Prin urmare, daca in acest interval de 2 ani si 3 luni nu ati savarsit o alta infractiune si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate in conditiile art. 83 si 84 c.pen., sunteti reabilitat de drept.
Solicitati eliberarea unui cazier, iar in situatia in care pedeapsa aplicata figureaza in cazier, este necesar sa va adresati instantei pentru constatarea intervenirii reabilitarii de drept.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Apreciez eu, că în acest caz nu este vorba de revocare sau revocare pentru neexcutarea obligațiilor civile, ci doar de aplicabilitatea dispozițiilor art. 134 C.p. care reglementează termenul de reabilitare, dealtfel, reabilitare de drept. Care este de 3 ani.
peter-valentin, utilizator
In cazul de fata sunt aplicabile disp.art. 86 c.pen., si nu ale art 134 c.pen. pentru ca vorbim de o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei .
Art. 86
Reabilitarea în cazul suspendarii conditionate a executarii pedepsei
Daca condamnatul nu a savârsit din nou o infractiune înauntrul termenului de încercare si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei în baza art. 83 si 84, el este reabilitat de drept.
In principiu, dupa anul mentionat ar fi trebuit sa fi intervenit reabilitarea de drept.
Faceti o cerere pentru eliberarea unui cazier.