Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare in UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare in UE

Buna seara . Revin cu intrebarea,PFA neplatitor de TVA ,inregistrat in ROI pentru prestari servicii intracomunitare ,ce facturier trebuie sa achizitionez cu rubrica TVA sau fara? Pe factura emisa in UE trebuie sa trec TVA-ul? Va multumesc.
1. Pe factura treceti baza.
2.Undeva pe factura scrieti taxare inversa.
Nu se poate generaliza raspunsul: in primul rand conteaza daca prestati serviciile catre o persoana impozabila sau una neimpozabila, apoi conteaza ce fel de servicii prestati. Exista posibilitatea sa fiti obligat sa va inregistrati in scopuri de TVA inainte de prestarea serviciului pe art. 153^1. La fel, e posibil chiar sa trebuiasca sa facturati cu TVA
Daca veniti cu detalii va dau raspunsul la obiect.