Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... trecerea copilului la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

trecerea copilului la intretinere

buna! stie cineva sa-mi spuna cand trebuie sa trec copilul la intretinere la bloc? adica exista o limita de varsta? sau un nr. de zile pe luna in care copilul sta cu mine in acea locuinta? adica daca el sta doar 3 zile pe luna, trebuie sa-l declar la intretinere? mersi
andreea.ilic a scris:

buna! stie cineva sa-mi spuna cand trebuie sa trec copilul la intretinere la bloc? adica exista o limita de varsta? sau un nr. de zile pe luna in care copilul sta cu mine in acea locuinta? adica daca el sta doar 3 zile pe luna, trebuie sa-l declar la intretinere? mersi
conform legii 230/2007 si hg1588/2007 (norma de aplicare a legii 230/2007), art 17, alin 1)
"r) [comitetul executiv] stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna; stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale; "
ContSters61266, utilizator
multumesc frumos
felix34 a scris:
"r) [comitetul executiv] stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna; stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale; "

:( am tot cautat si nu gasesc acest articol, nici in legea 230/2007 si nici in hg1588/2007... fiindca e chiar interesant acest articol! Te rog, mai multe detalii, fiindca la art.17 este cu totul altceva in legile mentionate.
Multumesc.
Un bebelus este tratat ca o persoana. Deci bebelusului i se aplica prevederile din lege ca pentru persoana. Din pacate legea nu face diferenta intre copii, adolescenti, adulti. DAR.....fiecare asociatie isi poate stabili un soi de protectie sociala pentru copii, stipuland in statutul asociatiei ca pentru copiii pana la varsta de....sa nu se plateasca cutare sau cutare sau sa se plateasca in procent de....
Daca bebelusul sta la Dv. numai 3 zile pe luna e ca si cum ar veni mama Dv. la Dv acasa si ar sta 3 zile, nu ati trece-o la persoane in plus la cotele de intretinere. Daca ar sta, oricare dintre ei, mai mult de 15 zile atunci e corect sa declarati aceasta la administratie si apoi cand pleaca de asemenea sa faceti o cerere de scoatere de la plata intretinerii.
rekul05 a scris:

felix34 a scris:
"r) [comitetul executiv] stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna; stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale; "

:( am tot cautat si nu gasesc acest articol, nici in legea 230/2007 si nici in hg1588/2007... fiindca e chiar interesant acest articol! Te rog, mai multe detalii, fiindca la art.17 este cu totul altceva in legile mentionate.
Multumesc.
www.avocatnet.ro/content/art...
cititi intregul articol 17 si veti gasi ce am postat mai sus
este linkul de la hg 1588/2007(norma metodologica de aplicare a legii 230/2007) afisata pe acest site si se refera la atributiile comitetultui executiv
ContSters61266, utilizator