Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare imobilizare amortizata complet
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare imobilizare amortizata complet

Reevaluari la 31.12.2011

Am un caz mai special.
1. O constructie amortizata complet, V.Intrare 6860.28, reevaluata la 4794 lei. Ce fac cu amortizarea calculata (la data la care imobilizarea avea valoarea 6860.28). Inteleg ca este nedeductibila d.p.d.v.fiscal...O calculez ca neded. extracontabil?! In D101 ?!

2. O constructie cu durata de amortizare ramasa . V.Intrare 7199.78, reevaluata la 5451 lei. Valoare amortizata 704.99 (la nov.2011). Durata A.480 luni , Dur.amortiz., la nov.2011, 47 luni. DRamasa de amortizat 433 luni.

Ma incurca amortizarea fiscala si contul 105 in care nu am sold pentru aceste imobilizari...Pot lua din 1065?!

Rog monografie.

Ma puteti ajuta, va rog. Orice parere imi este de folos.Multumesc.
Herra_, utilizator
Buna seara.
Ma poate ajuta cineva...?
1) Pentru activul 1 amortizat integral:
-tinem cont ca valoarea acestui activ este 0 la dvs (amortizat integral) si rezulta o crestere din reevaluare in valoare de 4794 lei (4794-0)
-inregistrari:
281=212 cu suma 6860.28
212=105 cu suma reevaluata 4794

2) Pentru activul 2 neamortizat integral:
-tinem cont ca valoarea acestui activ este 6494.79 lei (7199.78-704.99) si rezulta o pierdere din reevaluare in suma de 1043.79 (5451-6494.79)
-inregistrari:
281=212 cu suma 704.99
6813=212 cu suma 1043.79 (5451-6494.79)

Incepeti calcul amortizare de la luna ramasa de amortizat conform noii valori a activului.

Va doresc succes!
bestb, utilizator
Multumesc.
Consider neded.dpdv fiscal diferenta de amortizare de la punct 1 ?! (imobilizarea avand o valoare mai mica acum...decat cea initiala, amortizata integral...)
Nu mai intreb si de 105 ....trebuie tinut pe analitice... Cand il arunc in 1065 ? Pana cand zace suma aceea in 105 ? Dar in 1065 ?

Multumesc mult!

Contul 105 Rezerve din reevaluare
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta rezervelor din reevaluarea imobilizarilor corporale si a altor reevaluari efectuate potrivit legii.

Contul 105 "Rezerve din reevaluare" este un cont de pasiv.

In creditul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se inregistreaza:
- cresterea de valoare rezultata din reevaluarea imobilizarilor corporale (211, 212, 213, 214).

In debitul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se inregistreaza:
- rezerva din reevaluare trecuta la rezerve (106);
- descresterile fata de valoarea contabila neta, rezultate din reevaluarea imobilizarilor corporale (211, 212, 213, 214);

Soldul creditor al contului reprezinta rezerva din reevaluarea imobilizarilor corporale.

********

"Daca rezultatul reevaluarii este o crestere fata de valoarea contabila neta, atunci aceasta se trateaza astfel:

1. In cazul in care nu a existat o descrestere anterioara, surplusul din reevaluare fata de valoarea contabila neta se va inregistra in contul 105 �Rezerve din reevaluare�;

2. In cazul in care a existat o descrestere anterioara, surplusul din reevaluare fata de valoarea contabila neta se va inregistra astfel:

*in contul 7813 �Venituri din ajustari pentru deprecierea imobilizarilor� cu valoarea inregistrata in contul 6813 �Cheltuieli de exploatare privind ajustarile pentru deprecierea imobilizarilor� cu ocazia reevaluarii anterioare atunci cand a avut loc descresterea de valoare. In acest caz, venitul inregistrat compenseaza cheltuiala cu descresterea recunoscuta anterior la acel activ;

*in contul 105 �Rezerve din reevaluare� cu valoarea ce depaseste suma inregistrata in contul 6813 �Cheltuieli de exploatare privind ajustarile pentru deprecierea imobiliza
rilor� cu ocazia reevaluarii anterioare atunci cand a avut loc descresterea de valoare, daca este cazul.

1. in cazul in care nu a existat o crestere anterioara, minusul din reevaluare fata de valoarea contabila neta se va inregistra in contul 6813 �Cheltuieli de exploatare
privind ajustarile pentru deprecierea imobilizarilor�;

2. in cazul in care a existat o crestere anterioara, minusul din reevaluare fata de valoarea contabila neta se va inregistra astfel:

*in contul 105 �Rezerve din reevaluare� cu valoarea inregistrata in acest cont;

*in contul 6813 �Cheltuieli de exploatare privind ajustarile pentru deprecierea imobilizarilor� cu valoarea ce depaseste suma inregistrata in contul 105 �Rezerve
din reevaluare�, daca este cazul.

Surplusul din reevaluare inclus in rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct in rezerve, atunci cand acest surplus reprezinta un castig realizat.

Castigul se considera realizat la scoaterea din evidenta a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare. Cu toate acestea, o parte din castig poate fi realizat pe masura ce activul este folosit de entitate. In acest caz, valoarea rezervei transferate este diferenta dintre amortizarea calculata pe baza valorii contabile reevaluate si valoarea amortizarii calculate pe baza costului initial al activului.

Nicio parte din rezerva din reevaluare nu poate fi distribuita, direct sau indirect, cu exceptia cazului in care activul reevaluat a fost valorificat, situatie in care surplusul din reevaluare reprezinta castig efectiv realizat.

2. Din punct de vedere fiscal Rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuata dupa data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizarii fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate si/sau casate, se impoziteaza concomitent cu deducerea amortizarii fiscale, respectiv la momentul scaderii din gestiune a acestor mijloace fixe, dupa caz.

Nu intra sub incidenta acestor prevederi, rezervele reprezentand surplusul realizat din rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuata dupa data de 1 ianuarie 2004, existente in sold in contul 1065 la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, care au fost deduse la calculul profitului impozabil. Aceste rezerve se impoziteaza la momentul modificarii destinatiei acestora. "

[ link extern ] /

Ce parere aveti? Va rog. Vad ca le aveti la degetul mic...cum s-ar spune...:bow:

****************in alta ordine de idei:

Daca as fi avut o crestere a valorii imobilizarii din lucrari de imbunatatire (investitii, investitii in curs), as fi avut 6xx=401 ; 601=301 ; 641=421 ; 6451 = 4311 etc ....pe cheltuieli, concomitent 231=722, iar la receptia finala 212=231....Nu stiu de ce s-a mai facut si reevaluare..., iar cont 105 :fight:....Probabil pentru imp.primarie....Si acolo a ramas soldul. Doar ca fosta contabila a inregistrat 212=105 20000 lei... cu diferenta din reevaluare... ( valoare veche 105.000-125000 valoare noua)...Ce sa fac eu acum...soldul contului asa a ramas...de doi ani.......
Herra_, utilizator
1) Cresterile de valoare care se trec in 105 se trateaza cf. a ceea ce ati scris mai sus sau se impoziteaza atunci cand vindeti activul respectiv (realizati castig). De mentionat ca 105 se tine pe analitice pentru fiecare activ in parte.

2)Pentru lucrari de imbunatatiri aveti asa:
-factura furnizor: 231=401 (231 cu analitic-poate mai aveti si alte investitii in curs)
-la data receptiei finale a imbunatatirii (pp ca este cladire) : 212=231 si in termen de 30 zile de la data PV de receptie , raportati cresterea de valoare la DITL pentru modificare impozit.

Imobilele cladiri se reevalueaza odata la 3 ani pentru a evita plata unui impozit majorat catre DITL. Probabil din acest motiv s-a facut reevaluare.

O zi buna!
bestb, utilizator