Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... la notar sau in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

la notar sau in instanta

buna seara,mama a murit in urma cu 20ani,si nu am facut succesiunea, suntem 1sora si 2frati. un frate si tatal meu vor sa-mi dea mie partea lor de mostenire iar celalat frate isi doreste partea lui -in sensul ca doreste o camera si este foarte hotarat sa nu renunte nici daca ii ofer o suma de bani- eu stau cu tata de 15ani-nu stim cum sa procedam sa mergem la notar sau se poate in instanta ( am inteles ca se poate face impartirea )
La notar mergeti daca va intelegeti...oricum chiar daca nu va intelegeti trebuie sa mergeti in prealabil la notar pentru o incheiere obligatorie pentru a putea sa promovati actiunea in instanta.
multumesc, dar de ce mergem la notar inainte de a merge in instanta?
Pentru anumite verificari in Registrele notariale, incheierea notarului data in acest sens este obligatorie pentru a va putea prezenta in instanta.