avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PFA actionar la o SC??
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PFA actionar la o SC??

1. Poate o PFA sa detina parti sociale la o SC?

2. In caz pozitiv, poate PFA beneficia de dreptul de a utiliza in scop comercial un website detinut de SC, deci pentru a obtine venituri? Mentionez ca website-ul este realizat pentru servicii (prezentare), NU comert de bunuri.

3. Ce tip de contract trebuie incheiat intre SC si PFA, pentru ca aceasta din urma sa incheie contracte cu diverse societati, utilizand website-ul, in deplina legalitate?
Cel mai recent răspuns: Alexandru8899 , utilizator 09:13, 9 Martie 2012
Pfa nu poate detine actiuni sau parti sociale.
In acest caz, dreptul de proprietate asupra website-ului poate fi detinut in egala masura de PFA si de SC??

Are vreo implicatie daca persoana fizica autorizata ca PFA este si asociat in cadrul SC?
Poate fi detinut si administrat de pfa sau de sc.
Pentru a doua intrebare va spuneam ca nu se poate ca pfa sa detina parti sociale la un sc..
La a doua intrebare nu ma refeream la o PFA care ar detine parti sociale la o SC, am inteles ca nu este posibil.

Ma refeream la o persoana fizica (individ), care sa fie si asociat la o SC, chiar daca este si inregistrat fiscal ca PFA (alt cod fiscal). Este posibil astfel?

3 Imi puteti expune o opinie si cu privire la intrebarea a 3-a din postul meu initial (sus)?
Ultima modificare: Joi, 8 Martie 2012
Alexandru8899, utilizator
Ati putea avea in vedere de exemplu o asociere in participatiune cu SC.
Daca pentru Web aveti si drept de proprietate intelectuala, stipulati in contractul de asociere ca participatie. SC va distribuie venit di asociere (acxtivitatea delimitata de parti prin contract) potrivit cotelor de participatiune stipulate in contract.
Cred ca mai pot fi si alte forme de exploatare.. trebuie sa analizati si avantejele si dezavantajele

Alte discuții în legătură

Speta asociere in participatiune cesiune parti sociale masterperformance masterperformance Buna seara, Am urmatoarea speta: 2 societati comerciale au incheiat un contract standard de asociere in participatiune. Datorita faptului ca beneficiile ... (vezi toată discuția)
Asociere in participatiune !!! gabrielbulgaru gabrielbulgaru Buna ziua tuturor ! Am un Vanzator din fosta URSS ,si doresc sa il pun la dispozitia unui Cumparator din Romania ,si in urma intermedierii de cumparare , ... (vezi toată discuția)
Asociatie inparticipatie ContSters159916 ContSters159916 Buna ziua, Ce obligatii presupune asocierea prin participatiune , in conditiile in care asociatul principal este persoana fizica , platitor de tva, si ar ... (vezi toată discuția)