avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa pe ambalaje 2 lei/kg
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa pe ambalaje 2 lei/kg

buna ziua,
va rog mult daca stie cineva ce trebuie sa faca un operator economic (formulare de completat, declaratii, modalitate de calcul) pt. a plati aceasta contributie la fondul de mediu, procedura pt.declaratia care se face etc. mai multe informatii daca aveti pe aceasta tema , va rog din suflet ...ma confrunt cu aceasta situatie noua pt. mine. multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: cameliasilvia , utilizator 20:37, 10 Martie 2012
buna .
aveti urmatorele posibilitati:
1.daca livrati ambalajele direct la un reciclator final si atingeti obiectivul stabilit de fm nu mai platiti cei 2 lei /kg
2. puteti incheia un contract cu o firma care preia responsabilitatea si veti plati mai putin , din cate stiu eu undeva la 0.05 lei pe kg , dar cred ca pretul este diferentiat de la firma la firma
3. daca nu ati ales nici una din cele de mai sus aveti pe afm declaratia care trebuie depusa , plus raportari la mediu lunare , anuale , formulare de trasnport deseuri
sper ca nu am uitat nimic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie fond mediu -ambalaje reutilizabile ytrewq ytrewq In Declaraţia privind obligaţiile la Fondul pentru mediu, la capitolul III se declara ambalajele introduse pentru prima data pe piata interna. In cazul ... (vezi toată discuția)
Vanzare deseuri - necesitatea unei autorizatii de mediu gabrieladina gabrieladina Am nevoie de autorizatie de mediu,in stiuatia in care firma mea,al carui obiect principal de activitate este comercializarea materialelor de constructii vinde ... (vezi toată discuția)
Declaratie fond mediu ianuarie ianuarie Cum completez declaratia privind obligatiile la fondul pentru mediu in cazul in care, la Sectiunea III, valoarea corespunzatoarea rubricii \'\'Cantitatea ... (vezi toată discuția)