Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa pe ambalaje 2 lei/kg
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa pe ambalaje 2 lei/kg

buna ziua,
va rog mult daca stie cineva ce trebuie sa faca un operator economic (formulare de completat, declaratii, modalitate de calcul) pt. a plati aceasta contributie la fondul de mediu, procedura pt.declaratia care se face etc. mai multe informatii daca aveti pe aceasta tema , va rog din suflet ...ma confrunt cu aceasta situatie noua pt. mine. multumesc anticipat.
buna .
aveti urmatorele posibilitati:
1.daca livrati ambalajele direct la un reciclator final si atingeti obiectivul stabilit de fm nu mai platiti cei 2 lei /kg
2. puteti incheia un contract cu o firma care preia responsabilitatea si veti plati mai putin , din cate stiu eu undeva la 0.05 lei pe kg , dar cred ca pretul este diferentiat de la firma la firma
3. daca nu ati ales nici una din cele de mai sus aveti pe afm declaratia care trebuie depusa , plus raportari la mediu lunare , anuale , formulare de trasnport deseuri
sper ca nu am uitat nimic