avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturare - caen
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturare - caen

Supun atentiei dvs. urmatorul caz:

Firma care vinde: SRL, caen 7022 (consultanat in afaceri si management)

Clientul: o alta firma care are nevoie de imbunatatirea unui soft IT.
Imbunatatirea acestui soft presupune programare IT.
Programarea o realizeaza unul dintre angajatii primei firme, dar acest angajat are nevoie sa elibereze factura clientului sau.
Clientul este deacord ca pe factura sa scrie consultanta it, sau consultanta in tehnologia informatiei.

Codul caen al firmei care elibereaza factura este 7022 (principal) dar in codurile secundare are trecute si alte caen referitoare la producerea de soft.

Din cate stiu, in acest caz firma nu poate produce soft, asa este?

Se poate activa codul caen referitor al producere de soft, dar sa ramana activ si 7022? Pot exista 2 caen principale?

Cum anume am putea elibera factura, astfel incat sa fie legal si sa nu avem probleme?

Din experienta dumneavoastra, imi puteti spune ce riscuri are firma daca elibereaza facturi (avand in vedere situatia descrisa mai sus)?

Multumesc?

Citez mai jos din codul caen 7022.
Am putea sa ne incadram cuva in partea subliniata? Angajatul firmei ofera consultanta pentru imbunatatirea programului, dar este si cel care realizeaza fizic codul programului.
Aceste servicii pentru afaceri pot include consultanţă, îndrumare sau asitenţă operaţională pentru firme şi servicii publice cu referire la:
- proiectarea metodelor sau procedurilor contabile, programe de contabilizare a costurilor, proceduri de control bugetar,
- consultanţă şi asistenţă acordată firmelor şi serviciilor publice pentru planificare, organizare eficientă şi control, managementul informaţiei etc.

Această clasă exclude:
- proiectarea de software pentru sisteme contabile (6201)


Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Dumitru DASCÃLU , Avocat 21:03, 14 Martie 2012
anitsirc a scris:

Cred ca toate aceste autorizatii (cele care erau necesare) au fost obtinute la infiintare de catre firma care a intermediat infiintarea srl-ului.
SRL-ul nu are nevoie de:
- autorizatie de la primarie,
- nu are nevoie de punct de lucru (deoarece activitatea de consultanta se desfasoara la sediul clientului)
- nu are angajati


CITITI certificatele constatatoare acolo sunt mentionate activitatiile autorizate CAEN spre a fi desfasurate cu obligatia autorizari lor unde se cere.

Infiintarea este prima etapa , autorizare urmatoarea etapa si dureaza saptamani si sunteti verificat unde este cazul.
Ultima modificare: Luni, 12 Martie 2012
olden, utilizator
Am inteles acum.
Doar ca incep sa imi pun intrebari daca am toate autorizatiile.
Pentru caen 7022 nu cred ca mi-ar trebui vre-o autorizatie... Cine ar trebui sa ma autorizeze sa desfaso activitatea de consultanta?
Ultima modificare: Luni, 12 Martie 2012
anitsirc, utilizator
anitsirc a scris:

Am inteles acum.
Doar ca incep sa imi pun intrebari daca am toate autorizatiile.
Pentru caen 7022 nu cred ca mi-ar trebui vre-o autorizatie... Cine ar trebui sa ma autorizeze sa desfaso activitatea de consultanta?


NU trebuie , vin sa va verifice oricum cand solicitati caenul care necesita VERIFICARE de : PRIMARIE, POMPIERI, SANEPID. ACTIVITATIILE de birou nu trebuie.
Ultima modificare: Marți, 13 Martie 2012
olden, utilizator
Orice activitate trebuie autorizata, inclusiv activitatea administrativa specifica sediului societatii,

daca desfasurati activitati la clienti, autorizarea activitatii se face pentru actiitati desfasurate in afara sediilor

lumina daca nu intalneste in cale obsatcole se transforma in intuneric

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E necesara autorizatie de functionare de la primarie pentru punct de lucru pfa informatician?n tibica tibica Am deschis un punct de lucru in alt judet pentru cod caen 6201(activitati de realizare a softului la comanda-soft orientat client) Intre timp mi-am schimbat si ... (vezi toată discuția)
Coduri caen neautorizate Engadin Engadin Am infiintat o firma in 2018, activitatea principala fiind Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client), cod CAEN 6201. De atunci ... (vezi toată discuția)
Ce conditii trebuie indeplinite pentru urmatoarele coduri? ai.ciprian ai.ciprian Doresc sa infiintez un SRL care sa aiba urmatoarele obiecte de activitate: Principal: Cod caen - 741 Activitati de design specializat 7410 Activitati de ... (vezi toată discuția)