Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reinnoirea vechiului permis categoria F
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reinnoirea vechiului permis categoria F

MAI ESTE RECUNOSCUT VECHIUL PERMIS CU CATEGORIA ,F , CUM SE PROCEDEAZA PENTRU REINOIREA PERMISULUI SAU SI AL CATEGORIEI DACA ESTE CAZUL
VA MULTUMESC!
Pentru inlocuire permis cu termen de valabilitatea expirat,sunt necesare:
· fisa detinator permis de conducere
· originalul si copia actului de identitate;
· dovada platii contravalorii permisului de conducere (la CEC – 68 RON);
· permisul de conducere a carui preschimbare se solicita in original, si copie, daca acesta exista;
· fisa medicala tip din care sa rezulte ca este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie,daca solicitarea preschimbarii s-a facut dupa expirarea valabilitatii administrative a permisului de conducere;
· dosar plic.
In cel mult 2 ore de la depunerea documentelor se elibereaza o dovada inlocuitoare a permisului de conducere cu valabilitate de 15 zile.
Permisul de conducere de tip nou (model eliberat incepand cu data de 04.11.2008) se emite centralizat la Bucuresti si se trimit prin posta la domiciliul detinatorului.