Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Punerea sub interdictie - debilitate mintala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Punerea sub interdictie - debilitate mintala

Buna ziua,

Bunica mea sufera de debilitate mintala si pt a rezolva probleme juridice, familia noastra vrea sa demareze punerea sub interdictie.
Va rog sa imi spuneti cat dureaza un astfel de proces si cine decide persoana care va fi numita curatela si mai apoi, tutore?
Poate fi curatela sau tutore fiica sa care are grad de handicap 2 ? ( in prezent angajata, in curs de pesnionare)
Trebuie sa facem si demersuri pt a stabili gradul de handicap al bunicii pt a realiza aceste demersuri? Sau este suficient diagnosticul si apoi expertiza facuta de Judecatorie ca urmare a cerereii de punere sub intredictie?

Multumesc
Raluca Bogdan
Poate dura si un an sau mai mult.
E o procedura destul de greoaie.
Doar debilitatea mintală nu este suficientă pentru punerea sub interdicţie. Mai este necesar ca despre persoana în cauză să se dovedească faptul că nu are discernămînt. Doar lipsa discernămîntului în ceea ce priveşte îngrijirea intereselor proprii constituie temei de punere sub interdicţie.

Cererea de punere sub interdicţie se adresează instanţei (judecătoriei în raza căreia persoana în cauză are domiciliul). Constatarea stării mintale nu se face la cererea rudelor, ci prin procedura reglemantată de lege.

Liviu S.Bordaş