Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacare contract de vanzare cumparare cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacare contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager

Buna ziua,
As avea nevoie de un sfat in legatura cu situatia mentionata mai jos:
Bunicii mei au doi copii: pe mama si pe unchiul meu. Anul trecut, in vara, bunicul s-a imbolnavit grav de cancer si intr-un timp foarte scurt a murit (3-4 luni). Bunicul era unic proprietar pe casa si terenul unde locuiau bunicii mei. Din cauza unor certuri din familie, bunicul a decis sa faca contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager si cu clauza de intretinere in favoarea bunicului si a bunicii, proprietari devenind unchiul si matusa.
Ce sanse de castig ar avea mama daca ar ataca acest contract de vanzare cumparare invocand faptul ca bunicul era grav bolnav, usor de influentat de catre unchiul meu, sub tratament medicamentos si sub influenta citostaticelor? Are rost sa investim timp si bani in aceasta cauza?
Va multumesc anticipat!

Contractul de vanzare cumparare incheiat in forma autentica nu poate fi atacat. Singurul care putea "strica" actul era.....bunicul !