avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Care este termenul maxim in care trebuie sa-mi ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Care este termenul maxim in care trebuie sa-mi raspunda o institutie la o adresa?

Buna seara,

Ma intereseaza care e termenul maxim in care trebuie sa-mi raspunda o institutie la o adresa iar daca nu mi se raspunde ,unde pot sa-i reclam?

Va rog sa-mi indicati si textul de lege!

P.S. Daca intrebarea este de interes general sunt obligat sa ma identific ca sa-mi raspunda(intrebarea a fost trimisa pe mail si nu au date explicite despre persoana mea)?
Cel mai recent răspuns: arhip gabriel bebe , utilizator 20:53, 13 Martie 2012
termenul general este de 30 de zile
iar daca speta detaliata in P.S. este adevarata, nu veti primi nici un raspuns, este obligatoriu sa va identificati...!!!!
textul de lege te rog!(vreau sa ma informez bine inainte de a ma lua de ei)
vedeti aici :
Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public
(publicata in Monitorul Oficial nr. 663/23 octombrie 2001)

problema e ca , daca nu aveti un numar de inregistrare a solicitarii e greu de actionat.
daca depunneti o solicitare la institutie si cereti nr de inregistrare si nu primiti raspuns atunci e cu totul altceva.
Cum poti sa trimiti petitii anonime si sa poti sa primesti si raspuns?E ca si cum eu te-as apela cu invisible si tu ai incerca sa ma suni inapoi.Ai ORDONANŢA nr.27 din 30 ianuarie 2002
privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor(o gasesti pe net).O sa se regaseasca raspunsul la intrebarea ta
faptul ca adresa de mail este bebeto.ofilitu@...,nu le da date despre mine, dar raspunsul il pot primi...daca se vrea(fiin o intrebare simpla de interes general)

multumesc pentru textul de lege..dar din din 2002 nu s-a mai intamplat nimic?
Ultima modificare: Marți, 13 Martie 2012
arhip gabriel bebe, utilizator

Alte discuții în legătură

Fals in acte publice? Rose06 Rose06 Stimate doamnelor si domnilor, unde ma sfatuiti sa apelez in urmatorul caz: am facut reclamatie in scris pe e-mail la o directie a unei primarii si mi s-a ... (vezi toată discuția)
De ce autoritatile solicita adresa de domiciliu la o petitie ... Bruma C Bruma C De ce autoritatile solicita adresa de domiciliu la o petitie prin email? (vezi toată discuția)
Termen legal raspuns - institutii- SirFIA SirFIA Buna ziua ! Am cautat raspunsul la urmatoarea intrebare, fara succes insa : care este termenul legal de raspuns [u]intre institutiile statului[/u], o anumita ... (vezi toată discuția)