Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

In momentul cand iti dai demisia si angajatorul e de acord cu ea fara a mai sta in perioada de preaviz, mai trebuie sa mai semnezi o alta foaie pe care angajatorul informeaza directia munci cu incetarea contractului de munca? Daca mi-am dat demisia si mi s-a aprobat de ce trebuie sa mai semnez si alte doc? Legal ce poate sa se intample daca nu ma prezint(specific ca sunt plecata din loc respectiva). Multumesc
Probabil ca angajatorul vrea sa va inmaneze decizia de incetare a contractului de munca (aceasta se transmite la directia muncii) si sa semnati de primire, ca sa aiba dovada ca v-a dat-o...dar la fel de bine ar putea sa v-o trimita prin posta cu confirmare de primire.....ar trebui sa intrati in posesia ei...sa vedeti cu ce articol vi s-a incheiat contractul de munca.....si sa aveti timp sa faceti si demersurile necesare daca cumva nu este asa cum ati solicitat (demisie fara previz). Ati facut actele de lichidare? poate trebuie sa le semnati pe acestea....

Aveti o copie dupa demisia aprobata (fara preaviz)? Sau v-ati inteles verbal?
Am facut-o in dublu exemplar:unul l-am pastrat pt mine cu nr de inregistrare si celalalt l-am depus la resurse umane.
In momentul in care primeste cerere de demisie , angajatorul va trebui sa specifice daca este cu sau fara preaviz ... cererea dvs ce rezolutie are ?