Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta daca sunt nascuta in 20 mai 1957, am vechime neintrerupta 29 ani si 5 luni, pana in 1990 am beneficiat de grupa I de munca in proportie de 100%, intre 1990-1995, grupa I-a 50%, iar intre 1995-2000 grupa I-a in proportie de 66.6%.
Mentionez ca am studii superioare si durata facultatii a fost de 5 ani.
Perioada cu conditii deosebite este de:
-8 ani si 6 luni grupa I-a in procent de 100%, ;
- 2ani si 6luni in procent de 50%;
-3 ani si 4 luni in procent de 66,6%
In prezent sun somera pana in 15 aprilie, nu m-am putut angaja, m-ar interesa de cand m-as putea pensiona anticipat.
Multumesc,astept raspuns!

1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca ma calculat eu bine, perioadele lucrate in gr.I de munca, in diferite procente, dau o perioada lucrata in gr.I de munca, in procent de 100%, de 12 ani.

3. Pentru cei 12 ani lucarti in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensioanre cu 2 ani si 6 luni, adica aceasta devine 58 de ani si 3 luni;
- se majoreaza stagiul de cotizare cu 6 ani, acesta devenind 35 de ani si 5 luni (la stagiul de cotizare se adauga si perioada de somaj - cred ca este vorba de 12 luni - asa ca veti avea un stagiu de cotizare de 36 de ani si 5 luni).

4. Asadar puteti solicita:
- pensie de limita de varsta, la 58 de ani si 3 luni, in august 2015;
- pensie anticipata partiala, la 53 de ani si 3 luni, in august 2010.
- ati putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 53 de ani si 3 luni, in august 2010, daca ati avea un stagiu de cotizare de 37 de ani si 5 luni (dvs. va mai lipseste un an), adica trebuie sa aveti 8 ani peste stagiul complet de cotizare.

5. - Puteti beneficia de pensie anticipata la data cand veti mai avea 12 luni de cotizare la pensie.
- Daca aveti posibilitati financiare puteti incheia un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii, pentru 12 luni, si apoi puteti solicita pensie anticipata.

7. - In cazul pensiei anticipate partiale se va diminua pensia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- La data cand indepliniti conditiile pentru pensie pentru limita de varsta se va elimina diminuarea.