avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie


Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta daca sunt nascuta in 20 mai 1957, am vechime neintrerupta 29 ani si 5 luni, pana in 1990 am beneficiat de grupa I de munca in proportie de 100%, intre 1990-1995, grupa I-a 50%, iar intre 1995-2000 grupa I-a in proportie de 66.6%.
Mentionez ca am studii superioare si durata facultatii a fost de 5 ani.
Perioada cu conditii deosebite este de:
-8 ani si 6 luni grupa I-a in procent de 100%, ;
- 2ani si 6luni in procent de 50%;
-3 ani si 4 luni in procent de 66,6%
In prezent sun somera pana in 15 aprilie, nu m-am putut angaja, m-ar interesa de cand m-as putea pensiona anticipat.
Multumesc,astept raspuns!


Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:10, 14 Martie 2012
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca ma calculat eu bine, perioadele lucrate in gr.I de munca, in diferite procente, dau o perioada lucrata in gr.I de munca, in procent de 100%, de 12 ani.

3. Pentru cei 12 ani lucarti in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensioanre cu 2 ani si 6 luni, adica aceasta devine 58 de ani si 3 luni;
- se majoreaza stagiul de cotizare cu 6 ani, acesta devenind 35 de ani si 5 luni (la stagiul de cotizare se adauga si perioada de somaj - cred ca este vorba de 12 luni - asa ca veti avea un stagiu de cotizare de 36 de ani si 5 luni).

4. Asadar puteti solicita:
- pensie de limita de varsta, la 58 de ani si 3 luni, in august 2015;
- pensie anticipata partiala, la 53 de ani si 3 luni, in august 2010.
- ati putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 53 de ani si 3 luni, in august 2010, daca ati avea un stagiu de cotizare de 37 de ani si 5 luni (dvs. va mai lipseste un an), adica trebuie sa aveti 8 ani peste stagiul complet de cotizare.

5. - Puteti beneficia de pensie anticipata la data cand veti mai avea 12 luni de cotizare la pensie.
- Daca aveti posibilitati financiare puteti incheia un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii, pentru 12 luni, si apoi puteti solicita pensie anticipata.

7. - In cazul pensiei anticipate partiale se va diminua pensia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- La data cand indepliniti conditiile pentru pensie pentru limita de varsta se va elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta peta20ro peta20ro Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta daca sunt nascuta in 20 mai 1957, am vechime neintrerupta 29 ani si 5 luni, pana in 1990 am ... (vezi toată discuția)
Pensionare la limita de varsta peta20ro peta20ro Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta daca sunt nascuta in 20 mai 1957, am vechime neintrerupta 31 ani si 5 luni, Sunt angajata din ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie la limita de varsta? goby goby Sunt de sex feminin. nascuta in data de 18.09.1957 Am studii superioare la zi de 5 ani (1978-1983) In intervalul :13.09.1983-01.05.1998 , gr.II de munca 100% ... (vezi toată discuția)