Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii D112 - modificare salariu in cursul lunii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

D112 - modificare salariu in cursul lunii

Buna ziua. Am un salariat care in perioada 01.022012 - 19.02.2012 a avut un salariu tarifar de 1800 lei, timp de lucru 8 ore/zi. Incepand cu 20.02.2012 i se face un act aditional la cim cu trecere de la 8 ore la 4 ore/zi si reducerea salariului de la 1800 la 900 lei. Cum voi inregistra in D112 aceasta persoana: de 2 ori pt fiecare perioada? As dori si eu un sfat va rog.
Din pacate trebuie sa calculati impozitul pe salariu si contributiile sociale pentru cele 2 perioade apoi le puteti trece in D112.
Buna seara,
Din pacate aceeasi situatie o am si eu,avand o modificare de durata si de salariu in cursul lunii de la 4 ore respectiv 350 lei la 8 ore si un salariu de 700 lei.Va rog sa ma ajutati cum sa evidentiez in D112 cele 2 perioade?
Calculati de mana apoi centralizati si le treceti in D112.
Si in D112 trec durata timpului de 4 ore sau 8 ore?Mentionez ca 15 zile sunt cu 4 ore si 6 zile sunt cu 8 ore.,deci cu 4 ore/zi sunt 60 ore =250 lei si cu 8 ore/zi sunt 48 ore =200 lei .Timpul efectiv lucrat pe care il trec in D112 este de 108 ore ?In cazul acesta imi da eroare daca trec durata de 4 ore/zi.
Si, multumesc foarte mult pentru raspuns!