avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii D112 - modificare salariu in cursul lunii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

D112 - modificare salariu in cursul lunii

Buna ziua. Am un salariat care in perioada 01.022012 - 19.02.2012 a avut un salariu tarifar de 1800 lei, timp de lucru 8 ore/zi. Incepand cu 20.02.2012 i se face un act aditional la cim cu trecere de la 8 ore la 4 ore/zi si reducerea salariului de la 1800 la 900 lei. Cum voi inregistra in D112 aceasta persoana: de 2 ori pt fiecare perioada? As dori si eu un sfat va rog.
Cel mai recent răspuns: nfolea , utilizator 12:14, 4 Aprilie 2012
Din pacate trebuie sa calculati impozitul pe salariu si contributiile sociale pentru cele 2 perioade apoi le puteti trece in D112.
Buna seara,
Din pacate aceeasi situatie o am si eu,avand o modificare de durata si de salariu in cursul lunii de la 4 ore respectiv 350 lei la 8 ore si un salariu de 700 lei.Va rog sa ma ajutati cum sa evidentiez in D112 cele 2 perioade?
Calculati de mana apoi centralizati si le treceti in D112.
Si in D112 trec durata timpului de 4 ore sau 8 ore?Mentionez ca 15 zile sunt cu 4 ore si 6 zile sunt cu 8 ore.,deci cu 4 ore/zi sunt 60 ore =250 lei si cu 8 ore/zi sunt 48 ore =200 lei .Timpul efectiv lucrat pe care il trec in D112 este de 108 ore ?In cazul acesta imi da eroare daca trec durata de 4 ore/zi.
Si, multumesc foarte mult pentru raspuns!

Alte discuții în legătură

Cim dali_c dali_c Buna ziua, Patronul vrea sa angajeze o persoana care sa lucreze in prima sapt. luni, miercuri, vineri, a doua, marti, joi,sambata, si tot asa, cu un salariu ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza indemnizatia co? ContSters231812 ContSters231812 Buna seara, Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti, cum se calculeaza indemnizatia concediului de odihna in situatia in care angajatul nu are un an vehime ... (vezi toată discuția)
Concediu fara salar Andrei Gica Andrei Gica Durata unui concediu fara salar se masoara in zile calendaristice sau in zile lucratoare? (vezi toată discuția)