Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii D112 - modificare salariu in cursul lunii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

D112 - modificare salariu in cursul lunii

Buna ziua. Am un salariat care in perioada 01.022012 - 19.02.2012 a avut un salariu tarifar de 1800 lei, timp de lucru 8 ore/zi. Incepand cu 20.02.2012 i se face un act aditional la cim cu trecere de la 8 ore la 4 ore/zi si reducerea salariului de la 1800 la 900 lei. Cum voi inregistra in D112 aceasta persoana: de 2 ori pt fiecare perioada? As dori si eu un sfat va rog.
Aveti ultima versiune de 112? Si eu am avut cazuri in care o persoana chiar avand norma completa , sa zicem 168 ore nu a lucrat decat 164 ore si a mers.
Buna ziua,
Cred ca este noua versiune, D112 o scoate programul Saga.Problema este nu nr total de ore ci durata timpului de lucru,( o perioada o am cu durata de 4 ore si o perioada cu durata de 8 ore) si nu stiu cum sa evidentiez in D112 acest lucru.
Dificila problema, dar incercati sa apelati la un artificiu : 6 ore/zi. In definitiv este o medie corecta si nu stiu ce alta rezolvare ar putea merge.
Am rezolvat!.Am considerat ca pana pe 21.02.2012 cand s-a modificat durata si salariul ,salariatul a avut ultima zi de munca si cu data de 22.02.2012 l-am inregistrat din nou cu 6 zile lucrate ,cu salariul de 700 lei si durata de 8 ore, fara functie de baza ca programul sa nu inregistreze deducerea personala de 2 ori . Pe statul de plata imi apar la acelasi salariat 2 pozitii , dar la D112 se cumuleaza pe acelasi CNP exact perioadele cu 4 respectiv 8 ore., pe sectiunea B.Am avut f. putin de modificat , la centralizator nu cumulase zilele. Am modificat ,am verificat si programul a dat mesajul de <<salariat validat>>.Trebuie sa fac rectificativa la D112, pentru ca totul s-a intamplat la februarie, si eu acum am observat ce boacana am facut.
Va multumesc foarte mult pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns.
O zi buna va doresc!