avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii D112 - modificare salariu in cursul lunii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

D112 - modificare salariu in cursul lunii

Buna ziua. Am un salariat care in perioada 01.022012 - 19.02.2012 a avut un salariu tarifar de 1800 lei, timp de lucru 8 ore/zi. Incepand cu 20.02.2012 i se face un act aditional la cim cu trecere de la 8 ore la 4 ore/zi si reducerea salariului de la 1800 la 900 lei. Cum voi inregistra in D112 aceasta persoana: de 2 ori pt fiecare perioada? As dori si eu un sfat va rog.
Cel mai recent răspuns: nfolea , utilizator 12:14, 4 Aprilie 2012
Aveti ultima versiune de 112? Si eu am avut cazuri in care o persoana chiar avand norma completa , sa zicem 168 ore nu a lucrat decat 164 ore si a mers.
Buna ziua,
Cred ca este noua versiune, D112 o scoate programul Saga.Problema este nu nr total de ore ci durata timpului de lucru,( o perioada o am cu durata de 4 ore si o perioada cu durata de 8 ore) si nu stiu cum sa evidentiez in D112 acest lucru.
Dificila problema, dar incercati sa apelati la un artificiu : 6 ore/zi. In definitiv este o medie corecta si nu stiu ce alta rezolvare ar putea merge.
Am rezolvat!.Am considerat ca pana pe 21.02.2012 cand s-a modificat durata si salariul ,salariatul a avut ultima zi de munca si cu data de 22.02.2012 l-am inregistrat din nou cu 6 zile lucrate ,cu salariul de 700 lei si durata de 8 ore, fara functie de baza ca programul sa nu inregistreze deducerea personala de 2 ori . Pe statul de plata imi apar la acelasi salariat 2 pozitii , dar la D112 se cumuleaza pe acelasi CNP exact perioadele cu 4 respectiv 8 ore., pe sectiunea B.Am avut f. putin de modificat , la centralizator nu cumulase zilele. Am modificat ,am verificat si programul a dat mesajul de <<salariat validat>>.Trebuie sa fac rectificativa la D112, pentru ca totul s-a intamplat la februarie, si eu acum am observat ce boacana am facut.
Va multumesc foarte mult pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns.
O zi buna va doresc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim dali_c dali_c Buna ziua, Patronul vrea sa angajeze o persoana care sa lucreze in prima sapt. luni, miercuri, vineri, a doua, marti, joi,sambata, si tot asa, cu un salariu ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza indemnizatia co? ContSters231812 ContSters231812 Buna seara, Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti, cum se calculeaza indemnizatia concediului de odihna in situatia in care angajatul nu are un an vehime ... (vezi toată discuția)
Concediu fara salar Andrei Gica Andrei Gica Durata unui concediu fara salar se masoara in zile calendaristice sau in zile lucratoare? (vezi toată discuția)