Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declaratia 204
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declaratia 204

cine este obligat sa depuna declaratia 204 ? si cine depune declaratia 200 ?
Asocierile fara personalitate juridica constituite intre persoane fizice sau intre persoane fizice si persoane juridice microintreprinderi, SPRL- urile au obligatia sa depuna formular 204 care cuprinde distributia venituri pe asociatii persoane fizice.
Persoanele fizice care realizeaza venituri din asocierile enumerate mai sus, depun declaratiia 200 pentru venitul repartizat din asociere.
Declaratia 200, regula generala, o depun persoanele fizice care realizeaza venituri, in mod individual sau din asociere, din activitati independente (comerciale, profesii libere, drepuri prop. intelectuala), activ. agricole, chirii, castig de capital etc.
Codul fiscal prevede insa diverse situatii specifice, cand nu se depune 200 (de ex. daca sunteti impus pe norma de venit, etc.)

Am uitat sa amintesc, intreprihderile familiale depun formular 204, caci sunt asocieri....
multumesc mult pentru precizari