Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nedepunere declaratia 220
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nedepunere declaratia 220

Ce se intampla daca nu se depune declaratia 220 pana la termenul stabilit (15 mai 2011, din cate stiu)?
Cum pot afla intotdeauna care sunt declaratiile si termenele aferente fiecareia, din timp? (pentru PFA)?
16 mai este ultima zi de depunere a Declaratiei 220.

Nedepunerea pana la 16 mai 2011 a formularelor 200, 201 si 220 de catre persoanele fizice constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 10 la 100 lei.

Edit later:

Termenele pentru plata impozitelor şi depunerea declaraţiilor la Fisc - PFA

31 ianuarie

- depunerea formularului 220 "Declaraţia privind venitul estimat" de cei care obţin venituri din activităţi independente sau agricole impuse pe bază de normă de venit şi din drepturi de proprietate intelectuală. Tot atunci, ei pot depune cererea pentru opţiunea de a determina venitul net în sistem real sau să renunţe la acest sistem

15 martie

- depunerea formularului 204, declaraţia anuă de venit de către asocierile fără personalitate juridică, constituite între persoane fizice sau între persoane fizice şi juridice române cu statut de microîntreprindere, în cadrul căreia se realizează venituri din activităţi independente - comerciale şi profesii libere, inclusiv din activităţi adiacente sau din activităţi agricole

16 mai

- depunerea formularului 200 "Declaraţia privind veniturile realizate" de către contribuabilii care au realizat în anul precedent venituri din activităţi independente (comerciale, profesii liberale, drepturi de proprietate intelectuală), din transferul titlurilor de valoare; câştiguri din operaţiuni de vânzare-cum părare de valută la termen, pe bază de contract

25 mai

- depunerea formularului 221, declaraţia privind veniturile din activităţi agricole, de către contri buabilii care obţin venituri din activităţi agricole, impuse pe norme de venit

25 iulie

- declaratia informativa 394 (TVA)

15 martie, 15 iunie, 15 septembrie, 15 decembrie

- termene pentru plăţile anticipate pe 2011 ale impozitului pe venitul care rezultă după deducerea cheltuielilor pentru contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente şi din cedarea folosinţei bunurilor, cu excepţia veniturilor realizate din arendare şi din activităţi agricole

1 septembrie şi 15 noiembrie

- termen pentru plăţile anticipate în valoare de 50% din impozitul pe venit efectuate de persoanele care obţin bani din cultivarea şi vânzarea florilor, legumelor, ciupercilor, precum şi de către cei care exploatează pepiniere viticole şi pomicole

PFA care îşi încep activitatea în 2011 vor depune în termen de 15 zile cererea pentru opţiunea de a stabili venitul net în sistem real odată cu formularul 220 "Declaraţia privind venitul estimat". Cererea va fi valabilă doi ani şi, în cazul în care nu se face altă cerere de renunţare pentru sistemul real, perioada de valabilitate se prelungeşte cu încă doi ani.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
@viorel22:
Declaratia 220 nu se depune chiar in fiecare an.
Declarația 220 se depune, in situatiile de mai jos, de către:
- contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
- contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat;
- contribuabilii care determină venitul net pe bază de norme de venit și care au optat pentru determinarea venitului net în sistem real, odată cu cererea de opțiune, până la data de 31 ianuarie a anului fiscal.