Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie somaj

Buna ziua,
De curand am intalnit o situatie speciala privind modul de calculul a unei indemnizatii de somaj.Persoana in cauza la plecarea de la o firma anterioara celei de la care a plecat cu drept de somaj a primit o -indemnizatie pentru incetarea contractului individual de munca-.
Pentru faptul ca persoana avusese o vechime foarte mare in firma si rezultate bune a primit acea indemnizatie si incetarea raporturilor de munca a fost cu acordul partilor(55b Codul muncii)
Aceasta suma s-a inclus in drepturile salariale pe statul de plata la ultima luna lucrata printr-un act aditional la CIM si care a fost cuprinsa in baza lunara de calcul asupra careia angajatorul a reţinut şi a virat contribuţia individuală la bugetul asigurărilor pentru şomaj, conform Art. 14. - (1) din HOTÃRÂREA nr. 174 din 20 februarie 2002 (*actualizată*) pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002

AJOFM nu a considerat aceasta suma la calculul pentru indemnizatia de somaj, asimiland-o unei plati compensatorii, fapt neadevarat tinand cont ca incetarea CIM nu s-a incadrat in la " compensaţiile acordate în condiţiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaţilor concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor"
In HOTÃRÂREA nr. 174 din 20 februarie 2002 (*actualizată*) pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 la Art.14 al 2 sunt specificate clar situatiile care arata sumele ce nu se includ în baza de calcul :
a) prestaţiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă şi boli profesionale;
b) diurne de deplasare şi de delegare, indemnizaţii de delegare, detaşare şi transfer;
c) drepturi de autor;
d) participarea salariaţilor la profit;
e) compensaţiile acordate în condiţiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaţilor concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor;
f) veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regăsesc în situaţiile prevăzute la art. 19 din lege, dar încasează venituri ca urmare a faptului că au deţinut calitatea de asigurat obligatoriu prin efectul legii. ca prin natura ei sa aiva corespondenta cu prevederile
Tinand cont de cele relatate mai sus considerati ca:
1 AJOFM are sau nu dreptate privind neluarea in calcul a acelei indemnizatii platita din fondul de salarii conform legii?
2 AJOFM are dreptul sa solicite actul aditional prin care acea suma s-a introdus in drepturile salariale ale CIM daca deja acea suma a fost cuprinsa in adeverinta prevazuta de lege a se depune la dosarul de jomaj, ba mai mult AJOFM a solicitat si o adeverinta cu veniturile lunii respective defalcate si firma a confirmat ca acea suma a fost o prima si se afla de asemenea la dosar?
Multumesc
Cel mai bine intrebati la ANOFM pe urmatorul site:
[ link extern ]
Parerea mea este ca acea suma acordata in conditiile descrise de dvs. nu se putea asimila unei plati de natura compensatorie ca acelea ce sunt descrise la art.14(2)lite,
e) compensaţiile acordate în condiţiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaţilor concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor,atata timp cat nu a fost acordata la incetarea cim prin concediere dintr-un motiv care nu tinea de persoana angajatului.,ci la incetare prin acordul partilor, si cu atat mai mult cu cat a fost acordata printr-un act aditional la cim.asa incat trebuia luata in calcul

Cat despre actul aditional,nu este nimic ilegal daca vi l-au solicitat,cu atat mai bine,poate se lumineaza in ce conditii salariatul a primit acea suma de bani de la angajator...
ContSters136493, utilizator
Multumesc, am intrebat deja si inca nu am un raspuns oficial
Le-am dat si acel act aditional in care se specifica faptul ca urmeaza sa mi se adauge la salariul ultimei luni inaite de plecarea din unitate o indemnizatie.Aceasta suma este trecuta ca prima in statul de plata si cu toate acestea mi-au comunicat ca tot nu imi vor lua suma respectiva in calcul.Considerati ca daca merg in justitie am castig de cauza sau mai bine nu -mi mai pierd banii si timpul cu avocatii? Va multumesc
Asteptati sa primiti raspunsul de la ANOFM si in functie de acesta veti hotari ce faceti.