Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimularea locurilor de munca. legea 76
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimularea locurilor de munca. legea 76

am depus dosar la fortele de munca pentru a obtine premierea ca mi.am gasit de munca la mai mult de 50 km si mi.am schimbat si domiciliu. noul contract de munca a fost inregistrat, din greseala cu 4 ore, dupa care s.a modificat cu act aditional cu 8 ore si cu aceeasi data. cei de la fortele de munca nu vor sa.l accepte cu actul aditional. e normal? ce trebuie s.a fac? multumesc mult
1. - Daca modificarea de la 4 la 8 ore pe zi s-a facut cu aceeasi data cu care a inceput contractul individual de munca (CIM) nu vad motivul pentru care Agentia de Somaj ar refuza acordarea primei de instalare.
- Mai ales ca nici Legea 768/2002 si nici Normele de aplicare nu conditioneaza plata primei de instalare de existenta unui CIM cu 8 ore pe zi.

2. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune:

Art. 75. - Persoanele care în perioada în care beneficiazã de indemnizaţie de şomaj se încadreazã, potrivit legii, într-o altã localitate şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbã domiciliul primesc o primã de instalare, acordatã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, egalã cu de şapte ori valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data instalãrii.

3. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:

Art.45
(2) Beneficiazã de drepturile prevãzute la art. 74 şi 75 din lege persoanele care se încadreazã în muncã pe o perioadã de cel puţin 12 luni.

4. Faceti o sesizare la AJOFM sau/si la ANOFM si prezentati si textele de lege de mai sus.