Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se inregistreaza operatiunile bancare???
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se inregistreaza operatiunile bancare???

Buna Ziua!
Pana acum am lucrat numai cu registrul de casa, asociatia de proprietari neavand cont deschis la o unitate bancara. Acum, am deschis un cont, iar platile le efectuez catre furnizori prin ordin de plata. Cand depun banii la banca ma descarc in registrul de casa dar problema este, cum inregistrez ceea ce am platit prin ordin de plata ca sa pot avea o evidenta clara a platilor? Trebuie sa tin un registru separat? Sau este de ajuns doar extrasele de cont ca sa ma justific??
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
catalinaionescu a scris:

Buna Ziua!
Pana acum am lucrat numai cu registrul de casa, asociatia de proprietari neavand cont deschis la o unitate bancara. Acum, am deschis un cont, iar platile le efectuez catre furnizori prin ordin de plata. Cand depun banii la banca ma descarc in registrul de casa dar problema este, cum inregistrez ceea ce am platit prin ordin de plata ca sa pot avea o evidenta clara a platilor? Trebuie sa tin un registru separat? Sau este de ajuns doar extrasele de cont ca sa ma justific??
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

ORDIN nr. 1.969 al MEF privind aprobarea Reglementarilor contabile pentru persoanele juridice
fara scop patrimonial
Va deschideti un registru de banca similar cu cel de casa, banii depusi in banca ii scadeti din registrul de casa, aceeasi suma o introduceti ca Intrare in registrul de banca si aici faceti operatiunile specifice (ordin plata, depuneri, retrageri, soldari etc). Aveti grija sa faceti legatura intre locurile din registrul de casa si cel de banca (referinta) unde dintr-unul iese si intr-altul intra aceeasi suma.
Va multumesc mult pentru informatii.
Daca tineti contabilitate in partida simpla va propun sa lucrati fara complicatii. Atunci cind luati bani din casa scadeti-i din registrul de casa pe baza documentuluii de depunere la banca. Duceti banii la banca cu si-i depuneti aducand si depunand la reg de casa un exemplar al documentului de depunere stampilat de banca. Cu OP dati dispozitie bancii sa achite un furnizor. Banca va elibereaza un exeplar al OP pe care-l puneti intr-un dosar "Banca". Acum scadeti suma achitata din fisa furnizorului pe baza acestui OP. In cursul lunii faceti mai multe asemenea operatiuni. La sfirsitul lunii solicitati bancii extrasul de cont pe o luna intreaga. Pe acest extras de cont aveti toate operatiunile cu sold initial, depuneri, plati, retrageri numerar, dobanda, comosioane, sold final. Acesta este "Jurnalul banca". Capsati-l in acelasi dosar cu documentele de plata si alte documente ce vi le da banca. Nu trebuie sa munciti pentru ca situatia o face banca, doar faceti verificarile cu fisele dumneavoastra de furnizori, etc.
Registrul Jurnal, care este obligatoriu în cazul contabilitătii in partidă simplă, va sugerează cum să țineți evidennța pentru casă și bancă. Cu ocazia asta respectați și legea care prevede că registrul jurnal este obligatoriu.