Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare contabila

buna seara, imi poate spune cineva daca la inceputul anului se tine cont de soldul anului precedent in inregistarile din registrul jurnal sau doar de rulajul din prima luna a anului nou?
OMF 3512/2008 spune la pct 19:

"Registrul-jurnal (cod 14-1-1) este un document contabil obligatoriu în care se înregistrează cronologic toate operaţiunile economico-financiare.
Operaţiunile de aceeaşi natură, realizate în acelaşi loc de activitate (atelier, secţie etc.), pot fi recapitulate într-un document centralizator, denumit jurnal auxiliar, care stă la baza înregistrării în Registrul-jurnal.
Unităţile pot utiliza jurnale auxiliare pentru: operaţiunile de casă şi bancă, decontările cu furnizorii, situaţia încasării-achitării facturilor etc.
Orice înregistrare în Registrul-jurnal trebuie să cuprindă elemente cu privire la: felul, numărul şi data documentului justificativ, explicaţii privind operaţiunile respective şi conturile sintetice debitoare şi creditoare în care s-au înregistrat sumele corespunzătoare operaţiunilor efectuate.
Unităţile care utilizează jurnale auxiliare pot înregistra în Registrul-jurnal sumele centralizate pe conturi, preluate din aceste jurnale.
Editarea Registrului-jurnal se efectuează la cererea organelor de control sau în funcţie de necesităţile proprii."

In fapt, in registrul jurnal nu se tine cont de rulajele lunilor anterioare. El cuprinde toate inregistrarile contabile dintr-o anumita perioada. In practica, acest registru jurnal se editeaza lunar si cuprinde doar inregistrarile din luna respectiva.
Ati vrut sa intrebati , de fapt , daca reportati soldul din anul precedent ?
Daca stiu eu bine , soldul poate fi 0 .Persoana fizica poate dispune de banii din jurnal .............Dar mai bine insistati si cereti baza legala .
ContSters109653, utilizator
@ibeia: la care anume registru jurnal faceti referire ? pentru partida simpla sau dubla ?