Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REVANZARE PRODUS FAST FOOD
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REVANZARE PRODUS FAST FOOD

Buna seara,

Am si o intrebare careia nu ii gasesc raspuns: un magazin poate cumpara produse fast food de la un restaurant si sa le revanda la kg in magazinul sau? Adica sa cumpere pizza sa zicem de la restaurant si s-o revanda protionata in magazinul propriu?
Multumesc,
De ce nu? Daca aveti cod CAEN pentru vanzarea produselor alimentare si autorizatiile necesare !
George1962 a scris:

De ce nu? Daca aveti cod CAEN pentru vanzarea produselor alimentare si autorizatiile necesare !

Acum vin si va intreb: in conformitate cu legea 12/1990 art 1 lit g: "g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare" este corect sa se procedeze la vanzarea unui produs cumparat dintr-un fast food? Si inca ceva: daca se cumpara marfuri din hipermarket-uri, acestea se pot revinde en-detail in magazinul propriu, in conformitate cu aceeasi lege 12/90?
Va multumesc pentru ajutor!!!:hugall: