Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala

As dorii sa stiu ce este de facut in cazul in care am depus plangere penala impotriva surorii mele cu care locuiesc care ma tot ameninta cu moartea si m-a chiar strans de gat si a zis ca ma arunca pe fereastra, chiar daca face puscarie ea tot ma omoara. Situatia este de 2 ani de zile. Am vrut sa vindem apartamentul dar nu este de acord. Acuma mai nou ma inchide afara si nu-mi da drumul in locuinta si am chemat politia dar acestia imi spun ca nu au ce sa faca. Cine ma poate ajuta??
Vezi ca a aparut noua versiune a legii privind violenta in familie.

CAPITOLUL VII
Ordinul de protecţie
Art. 26
(1) Persoana a cărei viaţă, integritate fizică sau psihică ori libertate este pusă în pericol printr-un act de
violenţă din partea unui membru al familiei poate solicita instanţei ca, în scopul înlăturării stării de pericol, să
emită un ordin de protecţie, prin care să se dispună, cu caracter provizoriu, una sau mai multe dintre
următoarele măsuri – obligaţii sau interdicţii:
a) evacuarea temporară a agresorului din locuinţa familiei, indiferent dacă acesta este titularul dreptului de
proprietate;
b) reintegrarea victimei şi, după caz, a copiilor, în locuinţa familiei;
c) limitarea dreptului de folosinţă al agresorului numai asupra unei părţi a locuinţei comune atunci când
aceasta poate fi astfel partajată încât agresorul să nu vină în contact cu victima;
d) obligarea agresorului la păstrarea unei distanţe minime determinate faţă de victimă, faţă de copiii acesteia
sau faţă de alte rude ale acesteia ori faţă de reşedinţa, locul de muncă sau unitatea de învăţământ a
persoanei protejate;
e) interdicţia pentru agresor de a se deplasa în anumite localităţi sau zone determinate pe care persoana
protejată le frecventează sau le vizitează periodic;
f) interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod, cu victima;
Legea 25/2012 privind modificarea si completarea Legii nr. 217/2003 pentru prevenirea si combaterea violentei in familie sa publicat in 9 martie 2012 in M.Of.,si urmeaza sa intre in vigoare dupa 60 de zile.
Va multumesc!
Mai trebuie sa fac ceva inafara de faptul ca am depus plangere penala la sectia de politie la care apartin deoarece situatia este tot mai grava in sensul ca face in continuare scandal sora mea iar politia imi spune ca nu are ce sa-i faca!
Daca crezi ca iti e pusa in pericol viata, poate nu ar fi rau sa iti gasesti tu in alta parte, pana se mai rezolva lucrurile. La o adica, viata si sanatatea (fizica si psihica) sunt mai importante decat tot.

Legea intra in vigoare din 13 mai 2012, cred ca atunci te poti adresa direct la instanta cu cererea privind ordinul de restrictie.