avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, stabilirea domiciliului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, stabilirea domiciliului

Buna ziua,

Sunt in divort cu sotul meu, stam intr-o locuinta sociala, data de primarie, titular de contract sunt eu. Chiar nu mai putem locui impreuna, am incercat sa aplanez discutiile, fiind in situatia aceasta cu un copil. Deja conflictele au devenit violente si a trebuit sa plec cu copilul la parintii mei pana la finalizarea divortului. As vrea sa stiu daca in urma divortului va trebui sa locuiasca in continuare cu noi avand in vedere ca este violent, nu are venituri declarate si chiar nu mai exista cale de intelegere. Poate sa ramana in continuare in aceasta locuinta? Tin sa mentionez ca locuinta este data in baza legii 114, el in contract este trecut ca locatar. Am avut doua actiuni de divort pe care le-am retras si doua plangeri la politie depuse in 2011-2012. Multumesc
În conformitate cu prevederile art. 23 din Legea nr. 217/22.05.2003, ,, persoana a carei viata , integritate fizica sau psihica ori libertate este pusa în pericol printr-un act de violenta din partea unui membru al familiei , poate solicita instantei , ca în scopul înlaturarii starii de pericol , sa emita un ordin de protectie , prin care sa se dispuna cu caracter provizoriu , una sau mai multe dintre urmatoarele masuri sau obligatii :

a ) evacuarea temporara a agresorului din locuinta familiei , indiferent daca acesta este titularul dreptului de proprietate ;

b) reintegrarea victimei si , dupa caz a copiilor în locuinta familiei ;

c) limitarea dreptului de folosinta al agresorului numai asupra unei parti a locuintei comune atunci când aceasta poate fi partajata încât agresorul sa nu vina în contact cu victima ;


d) obligarea agresorului la pastrarea unei distante minime determinata fata de victima , de copiii acesteia sau fata de alte rude ale acesteia , ori fata de resedinta , locul de munca sau unitatea de învatamânt a persoanei protejate ;

e) interdictia pentru agresor de a se deplasa în anumite localitati sau zone determinate pe care persoana protejata le frecventeaza sau le viziteaza periodic ;

f) interzicerea oricarui contact , inclusiv telefonic , prin corespondenta sau în orice alt mod cu victima ;


g ) obligarea agresorului de a preda politiei armele detinute ;


h ) încredintarea copiilor minori sau stabilirea resedintei acestora .


Potrivit art. 27 din aceeasi lege, in caz de urgenta deosebita, instanta poate emite ordinul de protectie chiar in aceeasi zi, pronuntându-se pe baza cererii si a actelor depuse, fara concluziile partilor.


Din analiza dispozitiilor art. 23 din Legea nr. 217/22.05.2003, rezulta ca pentru a se dispune emiterea unui ordin de protectie este necesar sa se dovedeasca existenta unei stari de pericol pentru viata, integritatea fizica sau psihica ori libertatea unei persoane, stare de pericol care sa fie creata printr-un act de violenta din partea unui membru al familiei.



Adresati-va instantei de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort marinela_2017 marinela_2017 Buna ziua, Sunt in divort cu sotul meu, stam intr-o locuinta sociala, data de primarie, titular de contract sunt eu. Chiar nu mai putem locui impreuna, am ... (vezi toată discuția)
Ordin de restrictie Anonimttt Anonimttt Se poate obtine un ordin de restrictie sau alta pedeapsa pentru o persoana care ma santajeaza, hartuieste si ameninta cu distrugere sociala si psihica, ... (vezi toată discuția)
Ce pot face impotriva fostului sot care continua sa dea in mine? Catus Catus Dupa divorț am locuit preună si a continuat sa de a in mine.Ce pot face? (vezi toată discuția)