avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cine suporta riscul?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cine suporta riscul?

A fost incheiat un contract de transport, dintre o firma caraus si o o societate, fara sa fie prevazut, in contract, nimic mai mult decat destinatia, data, si pretul transportului. Ulterior, in timpul transportarii o parte din marfa a fost avariata ca rezultat al ambarcarii, ambalarii si infolierii neadecvate. Ca rezultat, destinatarul a refuzat acceptarea marfii. In acest caz, cine suporta riscurile?
I
Cel mai recent răspuns: Ciobanu Vasile , Mediator 07:48, 22 Martie 2012
Normal, in contract trebuie specificat cine face transportul si locul de predare al marfii:
- depozit furnizor-transport in obligatia cumparatorului
- depozit beneficiar- transport in obligatie furnizor
De asemeni, indiferent de clauza, transportatorul trebuia sa fie beneficiarul unei polite de asigurare.
Incercati sa apeleti la un mediator pentru clarificare/rezolvare situatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model contract livrare marfa adibarbu27 adibarbu27 ma poate ajuta cineva cu un model contract livrare marfa caci am mare nevoie de el.Va multumesc antic (vezi toată discuția)
Conditie de livrare apetra apetra ce conditie de livrare trec pe factura externa in conditiile in care facturez si transportul aferent marfii? (vezi toată discuția)
Avizare trimisa prin email neprimita lucian1985 lucian1985 Buna ziua Mi-a venit un transport pe mare ceea ce necesita descarcarea marfii in depozit.Firma de transport zice ca mi-a trimis avizare de descarcare in ... (vezi toată discuția)