Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cine suporta riscul?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cine suporta riscul?

A fost incheiat un contract de transport, dintre o firma caraus si o o societate, fara sa fie prevazut, in contract, nimic mai mult decat destinatia, data, si pretul transportului. Ulterior, in timpul transportarii o parte din marfa a fost avariata ca rezultat al ambarcarii, ambalarii si infolierii neadecvate. Ca rezultat, destinatarul a refuzat acceptarea marfii. In acest caz, cine suporta riscurile?
I
Normal, in contract trebuie specificat cine face transportul si locul de predare al marfii:
- depozit furnizor-transport in obligatia cumparatorului
- depozit beneficiar- transport in obligatie furnizor
De asemeni, indiferent de clauza, transportatorul trebuia sa fie beneficiarul unei polite de asigurare.
Incercati sa apeleti la un mediator pentru clarificare/rezolvare situatie.