Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Probleme optica medicala
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Probleme optica medicala

Buna ziua, am cumparat o pereche de ochelari de la SWISS OPTIK cu o dioptrie de -20.
Am comandat cele mai scumpe lentile adica cele mai subtiri de pe piata aferent si o rama, acestea m-au costat 2200Ron.
La ridicarea ochelarilor am semnalat urmatoarele probleme:
- Intre rama si lentila pot baga o foaie de hartie adica exista o distanta cea ce nu este normal;
- Unu din brate nu se inchide bine.
- Se vede diferenta de montaj de la o lentila la alta asta din cauza montajului.
Am dus ochelarii inapoi pana acum de 4ori.
Aseara am stat de vorba cu managerul magazinului spunandumi urmatoarele:
Daca nu va deranjeaza la vedere ce incovenient aveti?
I-am raspuns simplu ca intre rama si lentila unde exista acest spatiu se depune mizerie si multe altele in tim raspunzandumi ca ii pot spala sub jet de apa.
Am discutat si problema ramei ca nu se inhide bine si ma intrebat daca ochelarii sunt de apropiere sau distanta, spunandu-i ca sunt de distanta mi-a raspuns: asta inseamna ca nu ii inchideti decat odata pe zi si asta nu ar tebuii sa va deranjeze.
Ideea este ca un lucru nou trebuie sa arate ca un lucru nou, nu ca unul la mana a doua.
Intrebarea mea este:
Pot cere banii inapoi pe ochelar?
Mentionez faptul ca de aproximativ o luna ma tot duc la ei si nu rezolv nimic decat vorbe de genu mentionate mai sus.
Va multumesc si astept un sfat!
Restituirea banilor se poate cere numai daca nu se pot repara sau inlocui - deci ar trebui sa mai faceti o incercare si sa le solicitati inlocuirea ramelor si montarea lentilelor in mod corespunzator.

O alta conditie este si anexarea la reclamatie a certificatului de garantie + a bonului fiscal ca dovada a cumpararii.
Si eu port ochelari, insa acum imi dau seama nu am primit garantie cand i-am luat (nici macar pe lentile) :hm:

Sper ca in cazul dvs. sa fie valabil doar bonul fiscal - in definitiv este clar ca nu puteati sa cumparati doar lentilele.

Tinand cont de faptul ca nu au putut sa ii repare, daca refuza inlocuirea puteti face reclamatie la OPC si sa cereti restituirea banilor pentru ca ati epuizat variantele de rezolvare pe cale amiabila a problemei.
Aveti aici un mic ghid de intocmire a unei reclamatii:
www.avocatnet.ro/content/for...