Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Predarea CARNETELOR de MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Predarea CARNETELOR de MUNCA

In articolele aferente se vorbeste despre "persoanele care nu mai au domiciliul in Romania, " dar acestia sant de doua feluri: cei cu cetatenia romana (sau cetatenie dubla) si cei cu o alta cetatenie. Daca mai poseda cetatenia romana , au sau pot sa ceara un buletin, cu acel numar personal, dar ce fac cei de alta cetatenie?
Personal am incercat sa predau carnetul la CNPAS Brasov si am fost refuzat fiindca nu am buletin, Daca nu mai sant de mult cetatean roman de unde sa iau buletin??? Eu posed numai un pasaport care pana acum a fost acceptat si recunoscut ca act de identitate peste tot, numai la CNPAS Brasov nu ! Poate cineva sa-mi raspunda ?:(
charlly, utilizator
Vreti sa spuneti ca ati incercat sa predati carnetul de munca in Brasov, Casei Judetene de Pensii.
Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale este institutie centrala in subordinea careia se afla toate casele teritoriale de pensii. Sediul ei este in Bucuresti, str. Latina, nr. 8, sector 2. In cursul acestei zile voi reveni cu date referitoare la procedura pe care trebuie sa o urmati!
charlly a scris:

In articolele aferente se vorbeste despre "persoanele care nu mai au domiciliul in Romania, " dar acestia sant de doua feluri: cei cu cetatenia romana (sau cetatenie dubla) si cei cu o alta cetatenie. Daca mai poseda cetatenia romana , au sau pot sa ceara un buletin, cu acel numar personal, dar ce fac cei de alta cetatenie?
Personal am incercat sa predau carnetul la CNPAS Brasov si am fost refuzat fiindca nu am buletin, Daca nu mai sant de mult cetatean roman de unde sa iau buletin??? Eu posed numai un pasaport care pana acum a fost acceptat si recunoscut ca act de identitate peste tot, numai la CNPAS Brasov nu ! Poate cineva sa-mi raspunda ?:(

Casa Judeteana de Pensii va primi carnetul de munca (la scanat, presupun) daca aveti cod numeric personal!
Daca, din diferite motive, nu aveti cod numeric personal, Directia Stagii de Cotizare din cadrul Casei Nationale de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale va va acorda, la cerere, cod numeric de asigurari sociale.
Acest cod se elibereaza si persoanelor fara cetatenie romana care muncesc in Romania si care platesc C.A.S. aici, pentru ca perioada lucrata in Romania sa fie luata in calcul ca stagiu realizat la stabilirea pensiei.
Eu va sugerez sa solicitati Casei Judetene de Pensii Brasov sa ceara de la C.N.P.A.S. cod numeric de asigurari sociale pentru dvs..
Mult succes!
Sarutmana, va multumesc mult ptr. raspuns, totusi inca o precizare, Dvs. spuneti citez: "Acest cod se elibereaza si persoanelor fara cetatenie romana care muncesc in Romania si care platesc C.A.S. aici" dar eu traiesc si lucrez in strainatate, am lucrat 15 ani pana in 1998 in Romania, Comsiderati ca primesc totusi acest cod fara sa fiu cetatean roman, fara sa lucrez in Romania si fara sa am domiciliul in Romania ? Va multumesc mult si toate cele bune din Viena.:)
In situatia fostilor asigurati ai sistemului public de pensii, care nu au domiciliul sau resedinta in Romania, carnetul de munca poate fi prezentat pentru prelucrare casei teritoriale de pensii in a careia raza au fost asigurati ultima data sau, dupa caz, din raza de domiciliu a persoanei desemnate de catre titular.
Pe pasaport este trecut CNP-ul persoanei.
Puteti depune o sesizare la C.N.P.A.S. , in conditiile in care Casa Judeteana de Pensii Brasov refuza sa va primeasca carnetul de munca pentru a culege datele cuprinse in acesta.
charlly a scris:

Sarutmana, va multumesc mult ptr. raspuns, totusi inca o precizare, Dvs. spuneti citez: "Acest cod se elibereaza si persoanelor fara cetatenie romana care muncesc in Romania si care platesc C.A.S. aici" dar eu traiesc si lucrez in strainatate, am lucrat 15 ani pana in 1998 in Romania, Comsiderati ca primesc totusi acest cod fara sa fiu cetatean roman, fara sa lucrez in Romania si fara sa am domiciliul in Romania ? Va multumesc mult si toate cele bune din Viena.:)

Codul numeric de asigurari sociale este primit de urmatoarele persoane:
-cetatenii straini care muncesc in Romania si platesc C.A.S. aici pentru ca stagiul realizat sa le fie recunoscut;
-cetatenii straini care au lucrat in Romania, indiferent in ce perioada, si care, din diferite motive, nu au codul numeric personal trecut in pasaport.
Acordarea codului numeric de asigurari sociale se datoreaza numarului mare de persoane care nu au cod numeric personal si care solicita scanarea carnetelor de munca. Prin urmare, trebuie sa primiti acest cod daca nu aveti cod numeric personal si solicitati scanarea carnetului de munca!