Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii tichete cadou paste 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

tichete cadou paste 2012

buna ziua,
dorim sa dam tuturor salariatilor societatii cu ocazia Pastelui 2012 tichete cadou (valoare aproximativa 300 lei fiecare). In afara de impozitul pe venit de 16% se mai plateste ceva? Multumesc anticipat!
violetanuky a scris:

Am o nelamurire, aceste tichete cadou achizitionate se dau tuturor salariatilor de Pasti, adica atat cei cu fct de baza cat si celorlalti, ma refer in limita 150 lei?cu stima, Violeta

legal se dau TUTUROR conform REGULAMENTULUI INTERN si respectarea codului muncii privind discriminarea intre salariati , doar ca pentru unii sunt PREMIU impozitate ca venituri salariale si cei care au copii minori cadou de pasti adica ch. sociale pentru impozitul pe profit si PFA , chetuieli limitate in deductibilitate .

este rentabil pentu impozitul pe venit restul in functie de negocieri.
olden, utilizator
Adica sa inteleg ca numai daca angajatul are copii minori pot sa-i dau premiu de 150 ron neimpozabil?? Eu asa inteleg.
De ce nu sunati la firma care va emite tichetele sa intrebati? De cate ori am sunat,mi-au explicat pe intelesul meu toate nelamuririle...si din punct de vedere al angajatorului si din punct de vedere contabil ...Incercati sa-i contactati, ei sunt cei mai in masura sa va explice (parerea mea :)